Çanakkale Kara Savaşlarının 98. Yıl Anma Törenleri Programı Belli Oldu

20 Nisan 2013

Çanakkale Savaşları’nın 98. yıldönümü nedeniyle 24-25 Nisan tarihlerinde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda törenler düzenlenecek. Şehitler Abidesi’nde Uluslararası Tören, Anzak Koyu’nda ise Şafak Ayini gerçekleştirilecek.

Valilik tarafından hazırlanan Çanakkale Kara Savaşları’nın 98’nci Yıldönümü Anma Törenleri programı belli oldu. Bu kapsamda ilk tören 24 Nisan Çarşamba sabahı Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirilecek. Saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayacak törenler, Saygı Duruşu ve Saygı Atışı sonrasında İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edecek. Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapılmasının ardından İngiltere ülke temsilcisi düşüncelerini bildirecek. Türkiye Cumhuriyeti adına yapılacak konuşmayı, Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcisinin ‘Şahadet’ konusundaki konuşması takip edecek.

Mehteran Bölüğü gösterisiyle sürecek törenlerde, Onur Kıtası, Dost Ülkeler Askeri Birliği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve izciler tarafından resmigeçit yapılacak. Şehitler Abidesi Şehitlik Defteri’nin imzalanması sonrası törene katılanlar Solotürk gösterisini izleyecek. Türk şehitliğinin ziyareti ve duaların okunmasıyla buradaki tören son bulacak. Daha sonra Morto Koyu’ndaki Fransız Anıtı, Seddülbahir Köyü’ndeki İngiliz Helles Anıtı’nda da törenler icra edilecek. Günün son töreni ise 57. Alay Şehitliği’nde gerçekleştirilecek. Gelibolu Yarımadası’ndaki törenlere Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katılması bekleniyor.

ANZAK KOY’DA ŞAFAK AYİNİ
Çanakkale Kara Savaşları’nın 98’nci yıldönümü törenlerinin ikinci gününde, 25 Nisan Perşembe 05.30’da ziyaretçiler Şafak Ayini ile dedelerini anacak. Gelibolu’da Arıburnu önündeki Anzak Koyu’nda gerçekleşecek törende, binlerce Avustralya ve Yeni Zelandalı genç bir saat boyunca, savaşlarda hayatını kaybeden askerler için dua edecek. Ülke temsilcilerinin çelenk sunup, konuşma yapacağı tören sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sona erecek.

MİLLİ BİLİNÇ 57’NCİ ALAY YÜRÜYÜŞÜ
Anma etkinlikleri kapsamında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu’nun düzenlediği Milli Bilinç 57’nci Alay Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek binlerce izci, Eceabat İlçesi’nde bağlı Bigalı Köyü’nde kamp kuracak. 25 Nisan sabahı saat 06. 00’da yola çıkacak olan izciler, 10 kilometrelik yürüyüşün ardından Conkbayırı’ndaki Atatürk Anıtı’na ulaşacak. Saat 08. 30’da burada gerçekleştirilecek törende izciler, 57’nci Alay Temsili Sancağı’nın devir teslimini icra ettikten sonra Atatürk’ün gençliğe hitabesini okuyacak. Gençliğin Ata’ya cevabı sonrası Gençlik Marşı’nın hep birlikte söylenmesiyle tören bitecek ve izciler 57’nci Alay Şehitliği’ni ziyaret edecek.

Kara Savaşları’nın 98’nci yıldönümü anma programı, 10.00- 11.00 arasında Avustralya ‘Lone Pine’ ve 11.15 ile 12.15 arasında Conkbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtlarında icra edilecek törenlerle son bulacak. Töenlere, Avustralya, Yeni Zelanda, Bangladeş, Fransa, Almanya, Hindistan, Kanada, İrlanda, Pakistan ve İngiltere’den üst düzey yetkililer katılım sağlayacak.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir