Çanakkale Kent Konseyi Belediye Başkan Adaylarını Buluşturdu

06 Mart 2014

Çanakkale Belediye Başkanlığı için yarışan partilerden 7 partinin başkan adayları 5 Mart 2014 Çarşamba günü saat 19.30’da Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu’nda Kent Konseyi’nin gerçekleştireceği Genel Kurul’da soruları yanıtladı.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz’un moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya şu isimler katıldı:
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) / Mehmet Daniş, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) / Emin Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) / Ülgür Gökhan, Demokratik Sol Parti (DSP) / Turgut Manas, Halkların Demokratik Partisi (HDP) / Şehmuz Aslan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) / Halil Rüştü Akgün, Saadet Partisi (SP) / Şaban Sarı.

Adaylar şu soruları cevaplandırdı:

 • Demokrasinin niteliğinin geliştirilmesi bakımından, yerel demokrasinin güçlendirilmesinin önemli olduğu bilinmektedir. Bu hedef doğrultusunda;
  a) Yerel yönetimlerin hizmet sunumlarında, şeffaflık ve hesap verebilirlik, katılımcılık ve verimliliği esas alacak mısınız?
  b) Kentimizdeki bütün kimliklerin, inançların, kültürlerin özgürce yaşanabilmesini sağlayacak ve her türlü ayrımcılık ve şiddet ile mücadele edecek misiniz?
  Bu konularla ilgili uygulama planlarınızdan söz eder misiniz?
 • Yerleşme alanlarımızda ve kentleşmede sürdürülebilirlik; kaynakların akılcı yönetimine dayalı mekansal gelişmenin sağlanması ve yerleşmelerde yapılı ve doğal çevrenin nitelikli ve yaşanabilir olması olarak yorumlanmaktadır.
  Sizin yönetiminizde kaynak kullanımında, bu kentte bizden sonrada yaşayacak kuşakların haklarını da gözeterek doğal park ve ormanlarımızı, kıyılarımızı, su havzalarımızı, tarım alanlarını ve diğer tüm canlıları da koruyacak sürdürülebilir bir yerleşme ve kentleşme için uygulamalarınız ve temel ilkeleriniz neler olacaktır?
 • Kentte yaşayan çocuklar, yaşlılar ve engellilerin ile bisikletlilerin diledikleri yerlere kolaylıkla gitmesini sağlayacak güvenli ve işleyen bir ulaşım sistemi için uygulama planlarınız nedir?
 • Kadınların kent yaşamının her alanına eşit ve adil imkanlarla katılabilmesi için önlem ve destek planlarınız var mı ve bunları nasıl uygulayacaksınız?

Yorumlar...

  Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir