Çanakkale Kırkmeşe Kardeşliği

Çanakkale Kırkmeşe Kardeşliği
23 Eylül 2010

Çanakkale Belediyesi ile Tunceli’nin Pülümür İlçesi’nin Kırkmeşe Köyü, Star Tv Haber Grup Başkanı Uğur Dündar’ın girişimiyle ‘kardeş’ oldu.

Geçtiğimiz ağustos ayında Kırkmeşeliler’in fahri muhtar seçtiği Uğur Dündar, fahri muhtarlık beraatını almak için Kırkmeşe Köyü’ne gitti. Yolu olmadığı için güçlükle ulaşılabilen dağ köyü Kırkmeşe’de gördüklerinden ve Atatürkçü insanlarından çok etkilenen Uğur Dündür, İstanbul’a döndükten sonra, memleketi olan Çanakkale’nin CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı arayarak, Kırkmeşe Köyü ile Çanakkale insanları arasında sıcak ve samimi dostlukların oluşması isteğini paylaştı. Başkan Gökhan da Kırkmeşe Köyü ile kardeş olabileceklerini söyledi.

Kırkmeşe Köyü Muhtarı Ali Hıdır Eren, beraberinde bir grup köylüsüyle, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın makam odasında Kırkmeşe Köyü’nün fahri muhtarı Uğur Dündar’la biraraya geldi. Star Haber Yönetmeni Suat Polat ve Arena Programı Koordinatörü Mine Özbek’in de katıldığı buluşmada konuşan Uğur Dündar, fahri muhtarlık beratını almak için gittiği Kırkmeşe Köyü’nde tanık olduklarını şöyle anlattı:

”Atatürkçü, demokrat ve laik bir insan kitlesinin yaşadığı Kırkmeşe Köyü, 1’inci Dünya Savaşı’nda diğer pek çok yöremizde olduğu gibi, Çanakkale cephesine evlatlarını göndermiş ve bu topraklarda şehitler vermiş bir köyümüz. Oraya gittiğimde beni çok etkileyen bir görüntü ile karşılaştım. Köyün girişindeki bir evinin duvarına boydan boya, büyük önder Atatürk’ün, Kocatepe’deki kompozisyonu resmedilmişti. Atatürk aşığı bir köye geldiğimi o resmi görür görmez anladım. ve Atatürk’ün askeri dehasının pırıltılarını verdiği, Çanakkale Savaşları aklıma geldi. Çanakkale sevdalısı olarak, köyümüz Kırkmeşe ile Çanakkale arasında bir kardeşlik köprüsünü kurabilirsem, bundan çok bahtiyar olacağımı düşündüm. Başkan Ülgür’ü arayarak, düşüncemi paylaştım. Ülkemizde çeşitli senaryoların konuşulduğu şu süreçte, Çanakkale ruhunun kardeşlik bağlarıyla tekrar canlanabileceği ümidiyle, ülkenin çok muhtaç olduğu bu anlamlı atmosferi el birliği ile yarattığımız için, hayatımın en önemli işlerinden birini yaptığıma inanıyorum. Dileğimiz, Çanakkale ruhunun, bütün yurdu kuşatması.’

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ”Göründüğü gibi, çağdaş Türkiye’nin aydınlık yüzleri burada. 2 kardeş kentin insanlarını birbirlerini daha iyi tanımaları için elimizden geleni yapacağı’ dedi.

Kırkmeşe Köyü Muhtarı Ali Hıdır Eren de büyük bir heyecan içinde olduğunu belirterek, ”Uğur Dündar, gerçekten yıllardan beri, Atatürkçü düşüncesinden, ülkenin bütünlüğü ve laiklikle ilgili düşüncelerinden ödün vermeyerek baş tacımız olmuştur. Çanakkale’nin bizim için ve Türkiye için büyük bir anlamı var. O nedenle Çanakkale’nin kardeş köyü olmak bizim için gurur vericidir’ diye konuştu.

Başkan Gökhan daha sonra Kırkmeşe Köyü Muhtarı Ali Hıdır Eren’e, Çanakkale’nin el dokuması kilimini ve üzerinde, 1934 yılında, Atatürk’ün, Gelibolu’da yaşamlarını yitiren Anzak askerlerinin analarına söylediği sözlerin yer aldığı bir seramik tabak hediye etti.

Muhtar Eren de Başkan Gökhan’a Tunceli balı ile çeşitli el yapımı hediyeler verdi.

KIRKMEŞE KÖYLÜLERİNDEN ÇANAKKALE VALİLİĞİNE ZİYARET

Star Tv Haber Grup Başkanı Uğur Dündar’ın girişimi sonunda Çanakkale Belediyesi ile kardeş olan Tunceli’nin Pülümür İlçesi’nin Kırkmeşe Köyü sakinleri Çanakkale Valiliğini ziyaret etti.

Kırkmeşe Köyü Muhtarı Ali Hıdır Eren ile birlikte Vali Vekili Hüseyin Kulözü’nü ziyaret eden Kırkmeşe köylüleri Çanakkale ile kardeş olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, Çanakkale?nin Türkiye için öneminin herkes tarafından bilindiğini bu sebeple de her Türk vatandaşının bu yeri görmesi gerektiğini söyledi. Çanakkale Vali Vekili Hüseyin Kulözü de konukların ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, Çanakkale ile Kırkmeşe köyü arasındaki dostluk bağlarının bundan sonra daha da artacağına inandığını ifade etti.

Ziyaret sonunda Kırkmeşe Muhtarı Ali Hıdır Eren, Vali Vekili Hüseyin kulözü?ne yörelerine özgü bal hediye ederken, Vali Vekili Kulözü de konuğuna Çanakkale ile ilgili tanıtıcı kitaplar verdi.

İHA & Haberler.com

Yorumlar...
  • Umut
    26/09/2010 20:15

    Artık Kırkmeşe'nin otobüsleri de benzini Ülgür Bey'in benzinliğinden alır...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir