Çanakkale Koleji Öğrencilerinden Atatürk Resim Sergisi

Çanakkale Koleji Öğrencilerinden Atatürk Resim Sergisi
10 Kasım 2021

Çanakkale Belediyesi'nin destekleri ile Çanakkale Koleji öğrencileri tarafından gerçekleştirilen “Mustafa Kemal Atatürk'ün Son Günleri ve Vefatı Resim Sergisi ile Şahabettin Kalfa” Söyleşisi 10 Kasım 2021 Çarşamba günü düzenlendi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 83. yıl dönümü nedeni ile Çanakkale Belediyesi Kent Müzesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı. Açılış konuşması sonrası etkinlikte görüşlerini bildiren Başkan Gökhan; “Bugün atamızı bir kez daha hatırlıyor ve saygı ile anıyoruz. Atatürk, bize çok önemli bir miras bıraktı. O da; akıl ve bilim. Atatürk'ün dünyanın çeşitli ülkelerinde büstleri, heykelleri var. Özellikle Afrika ülkeleri Atatürk'ü çok önemser. Çünkü Atatürk, bağımsızlık fikrini ortaya atmış ve başarmış biridir. Ondan sonra da o sömürge ülkeler onun fikirlerinden esinlenerek bağımsızlıklarını teker teker sağladı. Bütün ömrü savaşlarda geçmesine rağmen o, her zaman barışı ön planda tutmuştur. 'Yurtta Sulh, Dünyada Sulh' sözü ve 'Mecbur olmadıkça savaş bir cinayettir' sözü çok önemli bir sözdür. Bize ve bütün dünyaya bağımsızlık ve barış ilkelerini aşılamıştır. Bizler de bağımsız ve özgür bir ülke için çabalamalıyız. Atatürk, bu milleti ülkenin gerçekten bağımsız ve özgür olabileceğine inandırmıştı. O sayede de Cumhuriyet ve devrimleri başarıya ulaştı. Bizler de böylelikle bağımsız bir ülke olarak bu günlere gelebildik” dedi.

Başkan Gökhan, konuşması sonrası kolej tarafından gerçekleştirilen şiir yarışmasında birinci olan öğrenciye ödününü takdim ederken etkinlik, Şahabettin Kalfa'nın Atatürk'ün hayatı ve anılarından oluşan söyleşisi ile devam etti. Etkinlik sonunda katılımcılar, Çanakkale Koleji öğrencileri tarafından hazırlanan “Mustafa Kemal Atatürk'ün Son Günleri ve Vefatı Resim Sergisi”ni gezdi.

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir