Çanakkale Köprüsü’nün Adını Söyledi!

25 Şubat 2016

Çanakkale Boğazı’na yapılacak köprü için ayrıntılar giderek netleşiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çanakkale Boğazı’na yapılması planlanan köprüyle ilgili bugün açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, yaptığı açıklamalarda ise Çanakkale’ye yapılacak köprüye “Çanakkale 1915 Köprüsü” olarak hitap etti. Bakan açıklamalarında; “Çanakkale geçilmez diye destanımız var ama o düşmana geçilmez, dost için Çanakkale geçilir. Çanakkale 1915 Köprüsü, ayaklar arasındaki açıklığı, bugüne kadar yapılmış dünyadaki en uzun köprü olacak. Çalışmalar devam ediyor, bu sene sonuna doğru şekillenmiş olur, ondan sonra da yapımı için harekete geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldırım, köprü yapıldığında Avrupa’dan, Ege’ye ve Akdeniz’e olan trafiğin İstanbul üzerinden değil, Edirne üzerinden Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın güzergahından sağlanmasının öngörüldüğünü kaydetti. Bu kapsamda sanayi ürünlerinin Avrupa’ya ihracatının daha kolay yapılabileceğini işaret eden Yıldırım, “Köprü üzerinde raylı sistemin olup olmaması konusunda çalışmalar sürüyor. Getirisi götürüsünü hesap edip sonra karar vereceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, dünyada çok çeşitli sıcak para imkanlarının bulunduğunu belirterek, “Projelerde finansman sıkıntısı yaşanacağı kanaatinde değilim. Yeter ki biz, güzel, kapsamlı, çekici projeler üretelim. O yüzden finansman ile ilgili sıkıntı görmüyorum” diye konuştu.

Türkiye’de son zamanlarda kaynağa erişimin gelişmiş ülkelere göre zorlaştığına işaret eden Yıldırım, dış finansmanda ise kamu özel ortaklığının cazip olmaya devam ettiği, bu sebeple mega projelerin olumsuz etkileneceğini düşünmediğini dile getirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir