Çanakkale Köprüsü’nün Pek Konuşulmayan Diğer Yönü!…

19 Ağustos 2016

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çanakkale’deki köprü için bu yılın son çeyreğinde ihaleye çıkmayı planladıklarını belirterek, “18 Mart 2017’de temel atmak istiyoruz” dedi. Birçok kurum ve kişi de açıklamaların ardından “sevindirici haber” yorumlarını paylaştı. Fakat Bursa Şehir Planlamacıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kandemir’in konuyla ilgili farklı tespitleri bulunuyor.

KARAR 2014’TE ALINMIŞTI
2014 yılında Yüksek Planlama Kurulun’dan geçen karara göre Mart 2017’de Çanakkale Boğaz Köprüsü yapımına başlanacak. Karara göre köprü Güney’den İstanbul İzmir otobanına Kuzey’den üçüncü köprüye bağlanacak. Kararın geçmesiyle beraber Marmara’da oluşturulması düşünülen ring hattının yapımına da başlandı. Bursa Şehir Planlamacıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kandemir, konuya ilişkin soL’a açıklamalarda bulundu. Kandemir’in aktardığı bilgiye göre, Bandırma’dan Çanakkale’ye devam eden hat sanayi ve enerji bölgesi haline getirilecek, Güney Marmara kıyılarında ise termik santral yapımına başlandı bile.

KAZ DAĞLARI DA HEDEFTE
Köprüyle beraber yapılacak yeni otoyolların Kaz Dağları ve bölgedeki tarım alanlarına büyük zarar vereceğini dile getiren Kandemir “Plan tüm Marmara’nın özellikle Güney Marmara’nın çehresini değiştirecektir. Marmara’nın etrafı bir kelepçe gibi otoyollarla çevrilecek” dedi. Bu köprü ve otoyol projelerinin özellikle Kaz Dağları’na zarar vereceğini belirten Kandemir “Çanakkale ve Balıkesir bölgeleri Türkiye’nin tahıl deposu olarak adlandırılıyor ve orada milli park olan Kaz Dağları’da var. Lapseki’den sonra Kaz Dağları’nın kuzey yamacından Balıkesir’e kadar otoyol yapılacak ve bu otoyollar orada gerçekleşecek yapılaşmanın alt yapısını, tetikleyicisini oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Planın iptali için dava açtıklarını söyleyen Kandemir, davanın iki senedir sonuçlanmadığını, ilk davanın ardından azami değişiklikler olunca ikinci davayı açtıklarını, davaların henüz sonuçlanmadığını söyledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir