Çanakkale’de Kurban Bayramı Kutlamaları

06 Kasım 2011

Kurban Bayramı bütün Türkiye ve İslam aleminde olduğu gibi Çanakkale’de de coşku içinde kutlanıyor.

Kurban Bayramı sebebiyle sabah bayram namazının ardından kendi aralarında bayramlaşan vatandaşlar daha sonra mezarlıkları ziyaret edip kurbanlarını kesmeye başladı. Vatandaşların bir kısmı kurbanlarını kendilerine ait bahçelerde keserken, bir kısmı da belediye tarafından beton santralinin arka kesiminde özel olarak hazırlanan kesim yerini tercih etti.

Öte yandan, küçükbaş hayvanların 500 ile bin TL arasında satıldığı kurban satış alanında çok sayıda hayvanın satılamaması hayvan sahiplerini üzdü. Geçtiğimiz yılla aynı fiyatta kurbanlıkları sattıklarını belirten yetiştiriciler, “Bu yıl kurban satışlarından umduğumuzu bulmadık. Çok sayıda hayvan elimizde kaldı” dedi.

Kesim alanındaki derileri ise Türk Hava Kurumu görevlileri topladı. Kendi imkanları ile kurbanlıklarını kesmek isteyen bazı acemi kasaplar ise hastanelik oldu. Çanakkale Devlet Hastanesi acil servisine gelen acemi kasaplar, ilk tedavilerinin ardından taburcu edildi. Bu arada Kurban Bayramı kapsamında vatandaşlar, kurban kesimi öncesi belediye sosyal tesislerinde kamu kurum ve kuruluşu yetkilileriyle bayramlaşma fırsatı da buldu. Burada düzenlenen törene katılan üst düzey yetkililer daha sonra Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası, Kız Yetiştirme Yurdu, Huzurevi ve Yarıaçık Cezaevini ziyaret etti.

ARABALI VAPURLAR SAATSİZ OLARAK ÇALIŞIYOR
Kurban Bayramı’nda yakınları ile bayramlaşma fırsatı bulan vatandaşların yanı sıra aynı gün çalışanlar da vardı. Hastane, emniyet, itfaiye gibi kurumlarda çalışanlar işlerin aksamaması için görev başındaydılar. Öte yandan Çanakkale’de boğaz ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. ise Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe ve Geyikli-Bozcaada hattında sefer sayılarını artırdı. Yoğunluğa göre aralıksız olarak sefer yapılacağını belirten GESTAŞ yetkilileri, vatandaşların sıkıntı çekmemesi için her türlü önlemin alınacağını belirtirken, bölgede şuan için bur araç yoğunluğunun olmadığı açıklandı.

ÇANAKKALE’DE KEPÇEYLE KURBAN KESİMİ
Kurban Bayramı’nda kurbanlıklarını kesmeye başlayan vatandaşların ilginç yöntemleri vatandaşları hayretler içerisinde bırakıyor.

Çanakkale’de de çalışanları için 4 dana alan bir işyeri sahibi danaları kestikten sonra hafriyat işlerinde kullandığı kepçe ve dozeri kullanarak hayvanların derileri yüzdü. Kurbanın kesilmesinin ardından kepçenin uç kısmına zincirle bağlanan yaklaşık 800 kilogramlık danalar bu sayede kısa sürede derileri yüzüldükten sonra parçalara ayrılarak çalışanlara dağıtıldı. Teknolojinin her imkanından faydalandıklarını belirten çalışanlar, “Hafriyat çalışmalarında kullandığımız kepçemizi bu kez kurban kesiminde kullanıyoruz. 800 kilogramlık bir hayvanı kendi imkanlarımızla havaya kaldırıp derisini yüzmemiz mümkün değil. Kepçe sayesinde bu çalışmayı kısa sürede yapabiliyoruz” dedi.

Öte yandan, ilginç manzarayı dikkatle izleyen vatandaşlar da kepçenin uçundaki danayı görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler.

KURBAN BAYRAMI’NDA BIÇAK SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ
Fiyatların makul seviyede olmasına rağmen bu yıl Kurban Bayramı’nda hayvan kesim sayısının az olması bıçak satıcılarını da olumsuz yönde etkiledi.

Kurban Bayramı’nda iyi satış yapmayı düşünerek çeşitli illerden Çanakkale’ye gelen bıçak satıcıları umduklarını bulamadıklarını belirterek, “Tanesi 3,5 ile 35 TL arasında değişen bıçaklara bu yıl fazla talep olmadı. Buda satışlarımızı olumsuz yönde etkiledi. Çok sayıda bıçak elimizde kaldı” dedi.

GELİBOLU’DA BAYRAMLAŞMA TÖRENİ
Kurban Bayramı münasebetiyle Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde öğretmen evinde bayramlaşma töreni düzenlendi.

Öğretmen evindeki bayramlaşmaya Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Raip Akbaş, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, Cumhuriyet Savcısı Nihat Özdemir, Belediye Başkan Vekili Ahmet Nalbant, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Üstün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu, siyasi parti temsilcileri, kolorduya bağlı askeri personel, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Öğretmen evindeki bayramlaşmanın ardından protokol mensupları İlçe Jandarma Komutanlığı, Gelibolu Devlet Hastanesi, Cezaevi, Bölge Trafik İstasyon Amirliği, İtfaiye ve Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret ederek görevlilerle bayramlaştı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir