Çanakkale Masalcılar Buluşması Başladı

14 Mayıs 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Maya Masal Topluluğu, Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifi, MAGMA Yeryüzü Dergisi, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ortaklığında planlanan Çanakkale Masalcılar Buluşması, ” Sırlar Alemine Yolculuk” başladı.

13 Mayıs 2015 Çarşamba günü 17.00 – 19.00 saatleri arasında başlayan etkinlikte ilk olarak “Yarısı Yılan Yarısı İnsan” ve “Şahmaran’ın Sözü – Yılanlar Kraliçesinin Peşinde” film gösterimleri gerçekleştirildi. Film gösterimlerinin ardından Tacettin (Ebuburak) Toparlı ile Şahmaran Masalları konuşuldu. Cam altı resim ustası olan Tacettin Bey Mardin’deki çalışmalarını anlatmasının yanı sıra Şahmaran hikaeyesini de konuklar ile paylaştı. Şahmaran’ın bir ihanet hikayesi olduğuna değinirken insanoğlunun sevdiğine ihanet ettiğini ve yine sevdiğinden ihanet gördüğünün altını çizdi. Kendi şahmaran hikayesinde Şahmaran’a kıyamadığını herkesin hikayesinin kendi anlayışına ve yoluna göre şekilleneceğine vurgu yaptı. Sohbet, katılan konukların kendi Şahmaran hikayelerini de paylaşması ile sona erdi.

Kent Müzesinde Masalcılar Buluşması’nda 14 Mayıs ve 15 Mayıs 2015 13.30 – 16.30 saatleri arasında Tacettin (Ebuburak) Toparlı ile Camaltı Resim Atölyesi gerçekleştirilecektir. 17 Mayıs 2015 Pazar 12.00 – 14.00 saatleri arasında Halk Bahçesi’nde çocuklara özel masal anlatımı gerçekleştirilecektir. Masalcılar Buluşması ülkenin çeşitli şehirlerinden gelen katılımcılar ile 17 Mayıs 2015 Pazar gününe kadar sürecek olup programa dair detaylı bilgilere Kent Müzesi facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir