Çanakkale Olay ile Diyarbakır Özgür Haber Gazeteleri Arasında Dostluk Protokolü İmzalandı

15 Ağustos 2012

Çanakkale Belediyesi ve Diyarbakır Sur Belediyeleri’nin ardından, Çanakkale Olay Gazetesi ile Diyarbakır Özgür Haber Gazetesi arasında da dostluk protokolü imzalandı.

CHP Çanakkale Milletvekilleri Ali Sarıbaş ile Serdar Soydan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Erenköy Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz, Kumkale Belediye Başkanı Süleyman Erte, CHP Çanakkale Eski Milletvekili İsmail Özay, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, Çanakkale Olay Gazetesi İmtiyaz Sahibi Aynur Ganiler, Özgür Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Naci Sapan, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı protokol imza töreni Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

İmza töreninde yaptığı konuşmada, uzaktan barış olmayacağını kaydeden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, barışın el ele, gönül gönüle ve ten tene olması gerektiğini söyledi. “Türkiye’de ortak yaşamanın gereğini yapmalıyız” diyen Gökhan; “Başlattığımız kardeşlik sürecinin bir meyvesini alıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu anlayışı yıllardan beri hep ortaya koymaya çalışıyorduk. Bu ülke her tarafıyla kardeş ve bir olması lazım. Çanakkale’nin özünde bu var. Bunları yeniden hayata geçirmek gerektiğini hep dile getiriyorduk. Sonuçta geçen sene CHP’li belediye meclis üyelerinin olurlarıyla Sur Belediyesi ile kardeş olma noktasında kararımızı Nisan ayında Diyarbakır’da gerçekleştirdik. Uzaktan kardeşlik, birbirini anlama ve empati kurmak mümkün değildir. Yani uzaktan barış olmaz. Barış el ele, gönül gönüle ve ten tene olur. Dolayısıyla bugünden itibaren bu süreci başlatacağız. Yani Çanakkale’den Diyarbakır’a insanları götüreceğiz. Bir bütünün parçalarıyız. Aslında bir bütünüz. Bu topraklarda ortak yaşamanın gereğini yapmalıyız. Sadece demokrasi ve özgürlükler anlamında değil. Her konuda çevre konusunda ve insan hakları konusundaki bütün duyarlılıklarımızı paylaşıp ülkenin her yerinden bu seslerin çıkmasını sağlamak zorundayız” dedi.

Törende konuşan Olay Gazetesi İmtiyaz Sahibi Aynur Ganiler ise, Çanakkale Belediyesi ile Sur Belediyesi arasındaki dostluk ve kardeşlik anlaşmasına köprü olmak adına önemli bir adım attıklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan insanların gönüllerini hiç kimsenin ayıramayacağına dikkat çeken Ganiler; “Yaşanılan ve yaşanılmaya devam eden bunca acıya ve yıkıma karşı barışın kenti Çanakkale’den ısrarla ve daha gür bir sesle inadına barış, dostluk ve kardeşlik diyoruz.” dedi.

Tören dostluk protokolünün imzalanmasının ardından sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir