Çanakkale, Orman Yangınları ile Mücadeleye Hazırlanıyor

Çanakkale, Orman Yangınları ile Mücadeleye Hazırlanıyor
18 Mayıs 2009

Orman yangınları konusunda en hassas bölgelerin başında yer alan Çanakkale’de yaz mevsimi ile birlikte tedbirler artırıldı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Mayıs ayı ile birlikte hava sıcaklıklarının başlaması sebebiyle olabilecek orman yangınları konusunda hassas davrandıkları belirterek, ?İl genelinde şuan toplam 506 yangın işçimiz görev yapıyor. Yeni yapılacak geçici iççi alımlarıyla bu sayı 600?e kadar ulaşacak. Yangınlara havadan müdahalede bulunacak olan helikopterimiz de 1 mayıs tarihinden itibaren ilimize ulaştı. Ş uan Dardanos bölgesinde konuşlandırılan helikopterimiz herhangi bir yangın durumunda anında müdahalede bulunacak özelliğe sahip. 5 söndürme uçağımız ise 25 Mayıs?ta Çanakkale?ye gelerek havaalanın konuşlanmaya başlanacak. Bu yıl ilk kez havadan müdahalede kimyasal maddeleri kullanmayı planlıyoruz. Bu şekilde orman yangınlarının çok daha kısa sürede söndürülmesi mümkün olabilecek? dedi.

Orman yangınlarına müdahale konusunda 11 dozer, 52 arazöz, 4 su ikmal aracı ve 6 treyler ile 24 saat görev başında olduklarını da belirten yetkililer, ?Çanakkale ili genelinde 55 yangın kulesindeki nöbetçilerimiz ise gördükleri en ufak bir dumanı dahi ihbar ederek yangınlara anında müdahale etme imkanını sağlıyorlar. 2008 yılında 30 yangında 1991 hektarlık alan yanmıştı. 2009 yılında hava sıcaklıklarının mayıs ayı ile birlikte artmaya başlaması sebebiyle çok dikkatli olunması gerekiyor. Vatandaşlarımızın rüzgarlı günlerde ormanlık alanda ateş yakmamasını ve gördükleri en küçük dumanı dahi anında ücretsiz olan 177 numaralı orman yangın ihbar telefonuna bildirilmelerini istiyoruz? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir