Çanakkale Özgecan İçin Yürüdü: “Susma Haykır Şiddete Hayır”

15 Şubat 2015

Çanakkale’de kadınlar, Çanakkale Kadın Platformu’ndan yapılan çağrıyla Mersin’in Tarsus İlçesi’nde katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ve kadın cinayetlerine tepki için İskele Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınların düzenlediği eyleme çok sayıda erkek de destek verdi.

İskele Meydanında toplanan kalabalık öldürülen kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından Çanakkale Kadın Platformu adına basın açıklaması yapan Yasemin Adsız açıklamasında “Devletin hiçbir etkin önlem almadığı bu ülkede kadınlar her gün şiddet, taciz, tecavüz, cinayet tehdidi altında yaşamak zorunda bırakılıyor. Ne evlerde ne sokaklarda güvenliğimiz var. Biliyoruz ki hem iktidar hem de toplum tarafından kadınlara yönelik hız kesemeyen baskıcı ve cinsiyetçi saldırılar şiddetin daha fazla yayılmasına, sistematikleşmesine ve meşrulaştırılmasına neden oluyor. Meclisin olağanüstü toplanması için ses çıkarıyoruz. Siz, ‘Aile, fıtrat’ dedikçe kadınlar öldürülüyor. Siz, ses çıkarmadıkça kadın cinayetleri meşrulaşıyor. Siz haksız tahrik dedikçe hayatımız tehlikeye giriyor. Meclisin, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartlar doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturmasını talep ediyoruz. Biliyoruz ki biz kadınlar bir araya gelebilirsek cinayetleri önleyebiliriz. Biz kadınlar bir araya gelebilirsek Özgecan için erkeklerce öldürülen tüm kız kardeşlerimiz için kadın cinayetlerinin hesabını sorabiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçen grup ‘Kadınlar artık susmayacaklar’, ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet’, ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Susma haykır şiddete hayır’ sloganları eşliğinde İskele Meydanı’ndan kordon boyunu takip ederek Golf Çay Bahçesi’ne kadar yürüdü. Golf Çay bahçesine ulaşan kalabalık burada bir süre daha slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

[Fotoğraf: Nalan Aküzüm / Facebook]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir