Çanakkale Resimleri Sergisi İstanbul’da

21 Kasım 2008

Genel merkezi Avustralya Sydney’de bulunan Gallipoli Memorial Club (Gallipoli Anma Kulübü) tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Çanakkale Resim Yarışması”nda dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen 25 eser Galeri Işık İstanbul’da (Işık Ünv. Sergi Salonu) sergilenmeye başladı.

Serginin açılışı bir açılış kokteyli ile dün saat 18:00’de yapıldı. Açılışa ünlü gazeteciler Haluk Şahin ve Oğuz Haksever’in yanısıra Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle, Çanakkale Avustralya Konsolosu Peter Rennert, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Rahmi Aksungur, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ve Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Metin Erksan, Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği Hüseyin Yalman katıdılar. Sergi 29 Kasım 2008’e kadar sanatseverlerce izlenebilecek.

Söz konusu projenin, on senelik bir resim yarışması projesi olduğunu bildiran Çanakkale Avustralya Konsolosluğu yetkilileri; “Aynı proje kapsamında benzer bir yarışma da Gelibolu Resim Yarışması adı ile Avustralya’da da gercekleştirilmektedir. Herhangi bir kar amacı gütmeyen sosyal sorumluluk projelerinden biri olan projemiz, ulu önder Atatürk’ün çabaları sonucunda oluşturulmuş yeni ve özgür bir ülkenin: Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine hayatlarını feda ederek imzasını atan kahraman askerlere olan şükranlarımızın da bir başka ifadesidir.” dediler. Resimlerde işlenen barış ve Avustalya-Türkiye dostluğu mesajları ile her iki ülke halkının kardeşliğine önemle vurgu yapan Türk ressamlar, Çanakkale Savaşı esnasında toplumların belleğine kaydolmuş olan tarihi gerçeklerin günümüzde barış ve dostluk temelli bir sanat olayına vesile olmuş olmasına önemle değinerek; savaşın vuku bulduğu bu topraklarda barışın en güzel örneklerinden birinin verilmiş olmasına olan katkıları dolayısı ile mutlu olduklarını ifade ettiler.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Işık Üniversitesi, Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği ile Avustralya Hükümeti’nin işbirliği yaptığı proje, on senelik bir zaman dilimini kapsıyor. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Çanakkale Avustralya Kosolosu Peter Rennert, 2008 Çanakkale Resim Yarışması’nın on senelik projenin üçüncü adımını oluşturmakta olduğunu ifade etti. Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü olan 2015 yılında gerçekleştirilecek son Çanakkale Resim Yarışması ile projenin tamamlanmasından sonra, 10 yıl boyunca Türkiye, Avustralya ve Yeni Zellanda’da düzenlenen yarışmalardan birincilik ödülünü alan toplamda 20 resmin, Türkiye, Avustralya, ve Yeni Zellanda’da açılacak çeşitli sergiler ile sergileneceğini söyledi.

3. Çanakkale Resim Yarışması’nda ödül alan eserleri jüri üyeleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Rahmi Aksungur, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Çanakkale Avustralya Konsolosu Peter Rennert ve ünlü ressam, yazar ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Türkiye sözcüsü Bedri Baykam belirledi. Sergi istanbul’dan sonra Ankara’da da sanatseverlerin beğenisine sulunacak.

Yarışmada 1.lik Ödülü’nü Asuman Tuncay, Valilik Ödülü’nü Süheyla Karaloğlu, Büyükelçilik Ödülü’nü Serkan Şen alırken; Rektörlük Ödülü ise Evren Sungur’un olmuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir