Çanakkale Savaşları Ziyaretçilere Üç Boyutlu Simülasyon ile Anlatılacak

10 Şubat 2011

Çanakkale Destanı’nın yazıldığı deniz ve kara savaşlarındaki kahramanlıkları ziyaretçilere anlatmak üzere Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na dünyadaki son teknolojilerin bir araya getirilmesiyle yapılacak olan Simülasyon Merkezi’nin inşaatı başladı. Ziyaretçiler, Temmuz ayında hizmete açılması planlanan merkezde teknoloji yardımıyla Çanakkale Savaşları’nı an ve an yaşayıp, hissedecek.

Çanakkale Kara Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 2004 yılında start verilen yeni şehitlik ve anıt projelerine final niteliğinde bir proje daha ekleniyor. Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümüne doğru geri sayım başlarken, hükümet Gelibolu Yarımadası’nda tüm şehitlik ve anıtların kalbi sayılabilecek Kabatepe Simülasyon Merkezi inşaatının startını verdi. Fransa, Amerika ve Almanya’daki müzelerde ayrı ayrı kullanılan son teknolojilerin hepsinin bir arada kullanılacağı Simülasyon Merkezi’nde teknoloji yardımı ile yaratılacak ses, ışık ve efektler sayesinde Çanakkale Savaşı ve kazanılan Zafer ziyaretçilere birebir yaşatılacak.

Gelecek günlerde temelinin atılması planlanan merkezde dünyanın son teknolojik sistemleri kullanılarak Çanakkale Savaşları ziyaretçilere üç boyutlu simülasyon ile anlatılacak. Kabatepe Simülasyon Merkezi proje danışmanı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın düzenlediği bir yarışma sonrasında ortaya çıkan projenin, ziyaretçilere Çanakkale Savaşlarını üç boyutlu olarak simülasyon ile anlatmayı amaçladığını açıkladı.

Projenin şekil olarak Anadolu ve Rumeli yakalarını ile Çanakkale Boğazı’nı simgelediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, “Bu projede 12 oda vasıtasıyla Çanakkale Savaşları’nın başlangıcı, bitimi ve modern Türkiye’yi içine alacak şekilde bir anlatım olacak. Her odada Çanakkale Savaşları’nın bir evresi anlatılacak. İçinde bulunacak müze ve sergi salonları ile ziyaretçilerin Çanakkale Savaşları’nı daha iyi anlamasını sağlayacak Ziyaretçiler üç boyutlu olarak Çanakkale Savaşlarını yaşayabilecek ve hissedecekler. Bu proje Türkiye’nin yüz akı olarak karşımıza çıkıyor. Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılına yaklaşılırken Türkiye’nin ortaya koyduğu en iyi proje. Bu projede çeşitli teknolojiler kullanılıyor. Örneğin bir Paris’teki bir müzede kullanılan simülasyon, Amerika’da kullanılan ses ve efekt sistemleri ve Almanya’da kullanılan senaryo teknikleri gözlemlendi ve araştırması yapıldı. Bu sistemler Çanakkale Savaşları’na uygulanacak hale getirildi. Dolayısıyla dünyadaki son teknolojilerin bir araya getirildiği bir proje oldu. O nedenle bu proje dünyada ilk olacak. İnşaat ve içindeki teknolojiyle birlikte 60 milyon TL’ye mal olacak” dedi.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürü İsrafil Erdoğan ise, üç katlı olarak inşa edilecek ve toplam 10 bin metre kare kapalı alana sahip olacak Simülasyon Merkezi’nin Temmuz ayına kadar tamamlanarak ziyaretçilerin hizmetine sunulacağını söyledi.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir