Çanakkale Savaşları’nın 95. Yıl Dönümü

Çanakkale Savaşları’nın 95. Yıl Dönümü
24 Nisan 2010

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, 95 yıl önce Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yaşanan savaşın sonunda barış ve dostluğun ortaya çıktığını belirterek, “Dün büyük bir savaşın taraftarı olanlar, bugün insani değerlerle bezenmiş duygu yüklü barışın getirdiği hoşgörü ortamının tarafları olarak buradalar” dedi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 95. yıl dönümü nedeniyle Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi. Törenler; sabah saat 09.00’da Çanakkale Savaşı’na katılan Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, İngiltere, Kanada, Pakistan, Almanya, Fransa, İrlanda ve Hindistan adına Şehitler Abidesi’ne çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından 11 ülkenin milli marşları eşliğinde bayrakları göndere çekildi. Törende Türkiye Cumhuriyeti adına bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Çanakkale Muharebeleri’nin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna giden sürecin başlangıcı olarak kabul edildiğini belirterek, “Bu gerçek, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin yaşadığı toprakları sahiplenme duygusunu yürekten hissettiği seçkin bir örnek olarak tarihteki yerini almıştır. 95 yıl önce Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası’nın belli bir bölümünde yaşanan sadece Türk milletinin değil, buradaki muharebelere katılan ve çoğunluğu değişik milletlerden insanların da var olma bilincini ve ulus olma yolunda attıkları adımları etkilemiştir. Muharebe meydanlarında açlıkla, sefaletle, ölümle iç içe yaşanır. Dün büyük bir savaşın taraftarı olanlar, bugün insani değerlerle bezenmiş duygu yüklü barışın getirdiği hoşgörü ortamının tarafları olarak buradalar” dedi.

“YAŞANAN MUHAREBELER, SİLİNMESİ MÜMKÜN OLMAYAN İZLER BIRAKTI”

18. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay da törende yaptığı konuşmada 95 yıl önce Gelibolu Yarımadası’ndaki muharebelerin, yaşayanlar üzerinde silinmesi mümkün olmayan izler bıraktığını belirterek, “En derin izler ise Gelibolu Yarımadası’nda savaşanların büyük bölümünde uyanan ulus bilinci ve bu toprakların bağrında yatan binlerce askerin ebedi hatıralarıdır. Toplumlara ve uluslara çeşitli acılar yaşatılmasının altında yatan en önemli gerekçe hiç şüphesizdir ki, insanoğluna hiç yakışmayan yayılmacı ve sömürgeci ihtiraslardır” dedi.

Atatürk’ün sözlerinden yola çıkan Gökay, “Bu inançla 95 yıl önce burada bu topraklarda yaşanan muharebelerin acı ve hüzünlü hatıralarının emanetçileri olarak diyoruz ki, bizler gerçek anlamda ve insanlık adına bütün dünyada vücut bulacak bir barışı diliyor ve istiyoruz. Dünya insanlık ailesinin saygın bir üyesi olmaktan başka bir talebi olmayan Türk ulusunun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte kutsal vatan topraklarını koruma gayesiyle gösterilen gayret ve fedakarlıkların sonucunda ulusça elde ettiğimiz kazanımlarının değerinin bilincindedir” şeklinde konuştu.

“KAHRAMANLARIMIZ SİZİNKİLERLE BİRLİKTE HUZUR İÇİNDE YATIYOR”

Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce ise yaptığı konuşmada Gelibolu’da Avustralya’yı temsil etmekle kendisini müthiş derecede ayrıcalıklı hissettiğini belirterek, “Avustralya ve Yeni Zelanda ordu birliklerinin müttefik kuvvetlerine katılarak bu yarımadadaki saldırıyı gerçekleştirmelerinden sonraki 95 yıl içinde hiçbir şey; bizlerin ve sizlerin askerlerinin gösterdiği beceri, cesaret, kendini adama, fedakarlık, acı ve dostluğu hatırlamamızdaki vakurluğu değiştirmemiştir. Yıllar önce sert çatışmaların en sıcak anlarında burada tohumları atılan şey, yalnızca insanlığın verebileceği umuttu. Türk askeri ve Anzakların samimiyetle geliştirdikleri ve bizlerin birlikte onurlandırmayı devam ettirdiği umut halen devam ediyor. Bir köşesinde bizler için isim verdiğiniz Ege Denizi kıyılarındaki abidede toplanırken, ülkenizin saygıdeğer askeri ve ilk Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin bizler için yaptığı uzlaştırıcı konuşmanın yanında dururken, her yıl bizler için koruduğunuz topraklara, ülkenize geri gelirken, en derin inanç ve minnettarlıkla bütün Avustralyalılar adına teşekkür etmek istiyorum. Kahramanlarımız sizinkilerle birlikte huzur içinde yatıyor. Annelerimiz artık ağlamıyor. Evlatlarımız sizlerin de evlatları oldular. Teşekkürler” dedi.

“FARKLI DİLLERİ KONUŞSAK DA AYNI KEDERİ PAYLAŞIYORUZ”

Yeni Zelanda Başbakanı John Key ise Gelibolu’nun Yeni Zelanda için bir dönüm noktası olduğunu belirterek, “Anzaklar savaş içerisinde çok önemli bir rol oynarken, aynı zamanda ulusların ve ırkların oluşturduğu geniş koalisyonun bir parçasıydılar. Savaşın dikkat çeken yönlerinden birisi 1915’te ortak bir amaç için bir araya gelen değişik kültürler, diller, dinler ve ideallerin sayısıdır. Bu mezarlıklarla yatanlar sadece Avrupa’nın çocukları değil, aynı zamanda Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’nın çocuklarıdır. Bu durum aslında tamamen bu çelişkinin uluslararası doğasına bir vasiyettir. Farklı dilleri konuşsak da Gelibolu’da meydana gelen büyük insanlık trajedisinin kederini aynı şekilde paylaşıyoruz. Gelibolu, Türkiye için stratejik bir öneme sahiptir. Savaş boyunca yaklaşık 87 bin Türk ölmüştür. Ülkelerini savunurken ölen askerlerin binlercesi bu mezarlıkta defnedilmiştir. Gelibolu ayrıca savaş boyunca karşılıklı saygı gösterilen ve sonrasında güzlü dostluklar kuran düşmanların hikayesi olarak da önemlidir. Ayrıca eski düşmanların ve şimdi eski dost olanların hikayesidir” dedi.

Kutlama programı Mehteran Bölüğü ve Türk Yıldızları ekibinin gösterisi ile devam ederken, bu yıl etkinlikte ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gemileri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı helikopterleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçaklarının Boğaz’dan resmi geçit töreni gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören geçit töreni, yabancı konukların da beğenisini kazandı. Mehmetçik Abidesi’ndeki tören, defterin imzalanması ve şehitliğin ziyareti ile sona erdi. Katılımcılar, daha sonra sırasıyla Fransız ve İngiliz anıtlarını ziyaret ederek burada yapılan törende bir araya geldi. Bu arada törene katılanlar arasında yer alan Anzak askerlerinin torunları ile Türk askerleri de birlikte fotoğraf çektirdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir