“Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi” Açıldı

18 Ekim 2011

Çanakkale’de seramik sanatının unutulmaması için başlatılan çalışmalar kapsamında “Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi” açıldı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediyenin Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ortaklığı ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2010 yılı İktisadi Kalkınma Mali Destek programı kapsamında yapımını gerçekleştirdiği “Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi”nin Özgürlük Parkındaki atölyesinde hizmete girdiğini belirterek, “Çanakkale seramiğinin yeniden bu kentin ekonomisine kazandırılması ve kaybolmaya yüz tutmuş bu değerin yeniden ortaya çıkarılması için büyük çaba sarf edildi. Seramikçiler, atölyeler ve çanakçılar birer birer yok olurken bu değerin yaşatılmasının önemi çok büyük. Seramik Sanatı Çanakkale için kültürel bir değer ve Çanakkale seramiğinin kendine özgü özelliği var. Bu sanatı götürebilme konumunda olan ustalarımız var. Bu ustalarımızı çoğaltmamız ve onların bilgi ve becerilerinden yararlanmamız lazım. Yeni açılışını yaptığımız üretim merkezinde eğitim alacak olan seramikçiler, kaybolmaya yüz tutan seramik sektörünü canlandıracak” dedi.

Başkan Gökhan, bu üretim merkezinde genç seramikçilerin yetişeceğini de ifade ederek, “Projenin bütçesi 264 bin 498 TL. Bunun 198 bin TL’sini Güney Marmara Kalkınma Ajansı hibe olarak veriyor. 57 bin 500 TL’sini de Çanakkale Belediyesi’nin bütçesinden aktaracağız. Burada seramiğin korunması ve geleceğe aktarılması gibi bir misyon üstlendik. Son teknoloji ile düzenini kurduğumuz atölyede 24 katılımcı olacak. Katılımcıların 22 tanesi kadın. Toplam 8 saat olmak üzere 2012 yılının Mayıs ayına kadar eğitim süreci olacak. Katılımcılar, çarkçılık ve el dekorculuğu üzerine eğitim alacaklar. Bu anlamda Barışın Kenti’nin öz değerini yaşatarak “Seramik Şehri” olma yolunda etkili çalışmalar yapılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir