Çanakkale – Soma Dayanışmasında “Sessiz” Buluşma

14 Ağustos 2014

Çanakkale, Soma’yı unutmuyor.
13 Mayıs 2014’de Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye ait Eynez Maden Ocağı’nda 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği facianın üzerinden 3 ay geçti. Çanakkale Dayanışması, her ayın 13’ünde olduğu gibi adalet ve vicdan nöbetindeydi.

Faciada ölen maden işçilerinin ailelerine dokunmak, psikolojik destek sağlamak için oluşan Çanakkale Dayanışması; facianın 3. ayında da meydandaydı. Soma ve diğer maden ocaklarındaki işçi ölümlerini unutturmamak, yer altındaki çalışma ve güvenlik koşullarına, yaşam odalarına, taşeron sistemine dikkat çekmek, önlem alınması için farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen nöbet, Kordon’da başladı.

Kordon boyunca üzerinde Soma ve Şırnak yazan baretleriyle sessizce yürüyen grup; faciayı ve sonrasında yaşananları fotoğraflarla, dizelerle, sosyal medyada paylaşılanlarla anlatan görseller taşıdı.

Halk Bahçesi’ne kadar süren yürüyüş, Çan’ın Karadağ Köyünde yapılması planlanan altın madenine karşı mücadele başlatan köylülerin direniş hikayesini anlatan fotoğrafların sergilendiği alanda noktalandı.
Grubu pandomim sanatçısı İlker Kılıçer karşıladı.

Bu yıl Soma maden faciası ve yaşanan savaşlar göz önüne alınarak hazırlanan etkinlik programıyla, ‘Özgürlük Haktır, haklar özgürlük içindir’ sloganı ve barış temasıyla 51.si düzenlenen Troia Festivali kapsamında Çanakkale’de bulunan İlker Kılıçer, ‘Soma’ isimli oyununu sahneledi. Çanakkale ? Soma dayanışmasına “sessiz” sanatıyla destek verdi.

Çevredekiler de oyunu ilgiyle izledi. Çanakkale Dayanışması’nın her ayın 13’ünde tuttuğu adalet ve vicdan nöbetlerine şehrin farklı noktalarında devam edeceği öğrenilirken; Karadağ’daki çevre mücadelesine de destek ve dayanışma mesajı verildi.

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ Notu: Bu içerik Güneş Dermenci’nin izniyle, gunesinenerjisi.wordpress.com/ adresli blogundan alınmıştır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir