Çanakkale Tabip Odası’ndan Soma’daki Çocuklar İçin Kampanya

Çanakkale Tabip Odası’ndan Soma’daki Çocuklar İçin Kampanya
20 Mayıs 2014

Çanakkale Tabip Odası, Soma’daki kömür madeninde hayatlarını kaybeden yüzlerce işçinin çocukları için kırtasiye, okuma kitabı ve oyuncakları toplamak üzere bir kampanya başlattı. 30 Mayıs Cuma gününe dek sürecek olan kampanyaya destek olmak isteyenlerin Somalı çocuklar için aldıkları kırtasiye, okuma kitabı ya da oyuncakları hafta içi 09.00-18.00 saatleri arasında Cevatpaşa Mahallesi Piri Reis Caddesi Akkoyunlu Apartmanı No 19/2 adresinde bulunan Çanakkale Tabip Odası’na teslim edebilecekleri belirtildi.

Bugün saat 12,30’da Çanakkale Tabip Odası’nda “Soma’da Çocuklar Dokunulmak İstiyor” başlığıyla düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Başkan Dr. Hülya Görgün, İngiliz yazar Joe Corrie’nin İngiliz maden işçileri için yazdığı ‘Madenciler’ adlı oyununda yer verdiği ‘Kadınlar Bekleşiyor Bu Akşam’ isimli şiirinden alıntılarla başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kadınlar bekleşiyor bu akşam maden ocağının başında,


Ayaklar altındaki kuyularda az önce, kayalıklar arasındaki kömür damarlarında
yanan ve parlayan gaz birdenbire ölüm saçtı dört bir yana.

Kadınlar bekleşiyor.
Bir mucize kurtarır onları kurtarsa kurtarsa, böyle geldiydi kadınlara haber.
Ama kadınlar dönmeyecekler yuvalarına, kadınlar ocaklarının başına dönmeyecekler.
Bekleyecekler şafak sökene dek, başlayıncaya dek dönmeye çarklar yeniden,
getirilinceye dek sedyeler içinde buraya, sevdikleri, bağlandıkları erkekleri,
güçlü, yumuşak, güzel erkekleri, buraya getirilinceye dek bekleyecekler.
Saatinden tanıyacaklar kimini, kimini bir düğmeden, kimini bir sezgiyle sadece.
Ve üç gün sonra bütün bu ölüler, hep birlikte gömülecekler büyük bir çukura”…

Ülkemizdeki işçi sağlığı ve iş güvenliği politikalarının, taşeronlaştırma ve özelleştirme politikalarının geldiği son aşamayı; Soma’daki katliam biçiminde yaşanan vahim olayda bir kez daha yaşadık.

Hangi yaşta, hangi nedenle olursa olsun bir ölümün kabulü mümkün değilken, yüzlerce ölümün kabulü ve yası çok daha zordur. Bizler uzaktan kayıpları izleyip, yasa bürünürken, orada Soma’da eşlerinin, çocuklarının, akrabalarının ani ölümlerini kabullenmeyen ya da haber alamadıklarının yaşadıkları duygusunu korumaya çalışanlar var hala.  İşten eve geleceğine emin oldukları, ölümü hiç yakıştırıp akıllarına getirmedikleri sevdiklerini kaybedenleri düşünün, bu denli ağır kayıplar ve yas onların evlerinin içinde, yüreklerinde…

Sevilen birinin ölümünün getirdiği duyguları, çoğu zaman erişkin omuzlar bile taşımakta zorlanır. Erişkin omuzların zor taşıdığı bu yük şimdi, olanca ağırlığı ile çocukların omuzlarında. Çocuk, bir ebeveyn kaybederken, ebeveyn de bir eş kaybettiği ve aynı süreçleri yaşadığı için çocuğa destek olamayabilir. Bir de bunun yüzlerce ailede, komşuda, akrabada yaşandığını düşünürsek, psiko-sosya travmanın boyutları açığa çıkar.

Eğer başka destekler yoksa, çocuklar yas dönemini yaşarken zorluk çekerler. Bu dönemde  çocuğa duygularını paylaşma ve yaşama şansı verilmelidir. Destek olmadığında, ölüm ve kayıp duygusu ile baş edilemediğinde bu psikoljik ve sosyal travmanın uzun süren belirtileri gözlenir.

Şimdi Somalı kadınlar “acılarının paylaşılması”nı bekliyor.
Şimdi Somalı çocuklar “dokunulmak” istiyor,
Şimdi Somalı işçiler “dayanışma” bekliyor…

Türk Tabipleri Birliği, Çanakkale Tabip Odası olarak, bugünden itibaren madende kaybettiğimiz yüzlerce canımızın evlatlarına verebileceğimiz ve onların yüzlerinde az da olsa bir gülümseme yaratabilecek kırtasiye, okuma kitabı ve oyuncakları toplamak üzere bir kampanya başlatıyoruz.

Bu kampanya Çanakkale Tabip Odası organizasyonunda, tüm kurumların, kuruluşların, meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin desteğine açıktır.

Kampanyamız süreli olup, 30.05.2014 Cuma günü sonlanacaktır.

Halkımızdan ayrıca bu kampanyaya destek olmalarını Cevatpaşa Mahallesi Piri Reis Caddesi Akkoyunlu Apartmanı No 19/2 adresinde bulunan Çanakkale Tabip Odası’na hafta içi 09.00-18.00 saatleri arasında Somalı çocuklar için aldıkları kırtasiye, okuma kitabı ya da oyuncakları teslim etmelerini bekliyoruz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir