Çanakkale TEMA Yönetiminden 2B Yasasına Tepki

Çanakkale TEMA Yönetiminden 2B Yasasına Tepki
16 Ocak 2009

TEMA Çanakkale İl Temsilcisi Demet Çavuşgil, 2B orman alanlarının satılması konusunda yapılan çalışmalara tepki gösterdi.

Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapan TEMA Çanakkale İl Temsilcisi Demet Çavuşgil, 2B orman alanları ile ilgili yapılan çalışmalara tepki göstererek, ?Anayasanın 169. maddesinin son fıkrası ile bağlantılı Orman kanunu?nun 2B maddesinde yer alan 31 Aralık 1981 yılından önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini kaybetmiş arazilerin orman sınırı dışına çıkarılması hükmünün seçimler öncesi Anayasa değişikliği ile 2007 yılına taşınacağı kamuoyunda yer alıyor. Hazırlanan Anayasa değişikliği tasarısı ile orman sınırları dışına çıkarılacak alan 800 bin hektara yükselecek. Diğer bir ifade ile 8 milyar metrekare orman, orman alanı olmaktan çıkarılacak. Yaşamın temelini oluşturan toprak, su ve havayı üreten ormanlarımızın işgaline bu güne kadar iktidarlarca seyirci kalınmış, hatta teşvik edilmiştir. Bu günlerde yasalar eli ile ormanlarımız orman alanı dışına çıkarılmaya, gelir elde edileceği perdesiyle satılmaya çalışılmaktadır. Satış vaadiyle kitleler işgal ettikleri orman alanlarına sahip olma beklentisi ile tutulup, destekçi oy potansiyeli olarak görülmektedir. Bu beklenti de yeni orman alanlarının işgalini hızlandırmaktadır. TEMA vakfı olarak 6 yılı aşkın süredir orman vasfını kaybettirilmiş 2B alanlarının satışı ile ilgili hükümet tarafından yapılan girişimleri endişe ile takip ediyor, bu satışın engellenmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2008 yılının ilk aylarında aşılattığımız ?Bir imzaya karşı bir milyon imza kampanyası? na bin milyon 246 bin 842 kişi imza atarak ormanlarımızın satışına ?hayır? dedi. Bizler de bu kapsamda il yönetimi olarak yerel seçimler öncesi siyasi parti yönetimlerini ziyaret ederek bu konuda hazırladığımız dosyaları kendilerine verip bizlere destek olmalarını isteyeceğiz? dedi.
İHA

Yorumlar...
  • hakan can demirci
    07/03/2009 00:45

    Aslında fazla söylenecek birşey yok. Gerekirse bir ağaca bile zarar vermemek için tema vakfının elinden gelen herşeyi yapaabileceğine inanıyoruz.Daima sizinleyiz.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir