Çanakkale Ticaret Borsası, 70. TOBB Genel Kuruluna Katıldı

Çanakkale Ticaret Borsası, 70. TOBB Genel Kuruluna Katıldı
24 Mayıs 2014

Çanakkale Ticaret Borsası TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde 21-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 70. TOBB Genel Kuruluna katıldı.

Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen TOBB 70. Genel Kurulu’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, bakanlar, delegeler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Borsayı temsilen genel kurula Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Meclis Başkan Yardımcısı İzzet Arıcı, Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TOBB Genel Kurul Delegesi Salamon Halyo, Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Genel Kurul Delegesi Necmi Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Uysal ve Genel Sekreter Sevcan Elver katıldı.

Genel Kurul hakkında bir basın açıklaması yapan Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu yılki toplantımız Soma’da yaşanan acıdan dolayı biraz buruk oldu. Kurulumuzun gündemi iki ana konu etrafında yoğunlaştı. Soma’da yaşanan elim facia ve önümüzdeki Ağustos ayında ilk defa sandığa gideceğimiz Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Her iki konu da ülkemiz için, geleceğimiz için ve iş dünyası için çok önemli konular. Üzerinde geniş değerlendirmelerin yapılması gereken hususlar.
TOBB ülkemizin en dinamik, en güçlü ve en etkin sivil toplum kuruluşu. Ülkemiz özel sektörünün, KOBİ’lerinin, sanayinin, ihracatının, istihdamının, yatırımlarının, dış tanıtımının en önemli kurumu. En güçlü sözcüsü. Çok iyi kurumsal yapısı ve çok yetişmiş bir kadrosu var. Üniversitesiyle, vakıflarıyla, iştirakleriyle, yurt dışı temsilcilikleriyle Odalar Birliği son yıllarda çok hızlı gelişti ve değişti. Bu değişimde şüphesiz Rifat Başkanın çok büyük katkısı oldu.
TOBB genel kurulları ise ülkemiz ekonomisinin, siyasetinin, dış ilişkilerinin bir barometresi. Bir aynası. Bu nedenle genel kurullarımız çok hareketli, çok canlı geçmektedir. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında Soma’daki hadise çok önemli yer tuttu. Hepimizi çok üzen ve derinden etkileyen bu felaket genel kurulumuzun en önemli gündemi oldu. Rıfat Başkan konuşmasında 2013 yılının gelişmelerini, yatırımcıların beklentilerini, dünya ekonomisinde meydana gelen son gelişmeleri çok geniş bir perspektifle değerlendirdi. Teknoloji geliştirmenin öneminden, yatırım ortamının iyileştirilmesine, Türkiye’nin enerji açığından, teşvik politikalarına kadar geniş kapsamlı bir konuşma yaptı.
Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasını her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk ekonomisinin son bir yıldaki röntgeni ve reçetesi olarak değerlendiriyorum. Çok pratik öneriler ve çözüm politikaları gösteren bir konuşma oldu.
Sayın Başbakanımız ise genel kurulda ağırlıklı olarak bölgemizdeki ülkelerin sorunları, TOBB’nin çalışmaları, yeni anayasa hazırlıklarımız, Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde durdu. Sayın Başbakan genel kurulumuza Türkiye’nin dış politikası, ekonomimizde son dönemde meydana gelen değişimler, AB sürecindeki son dönem gelişmelerini özetleyen geniş bir özet sundu. Genel Kurulumuza her yıl katılan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da bu yılki konuşmasında ilkemizdeki iş kazaları, cumhurbaşkanlığı seçimi, yeni anayasa tartışmaları, ekonomimizin genel durumuna ilişkin geniş kapsamlı bir konuşma yaptılar. Türkiye’nin iş kazalarında Avrupa’da birinci olduğunu ifade eden Sayın Kılıçdaroğlu bu konuda gereken tecbirlerin alınmasını talep etti.

Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen 70. Genel Kurul hakkında son olarak “TOBB’nin dinamizmi, hareketliliği ve etkinliği ülkemiz için önemli bir şans. Önemli bir ayna. Ülkemizin her kurumundan, her ilinden, her bölgesinden, her sektöründen orada temsilciler var. Çok geniş bir perspektifi ve çok geniş bir sorumluluğu var. Sayın Başbakan da konuşmasında vurguladılar. Ülkemiz vatandaşları son on yılda 28 ülkeye vizesiz seyahat hakkını elde etti. Bu gelişmede, ülkemizin bayrağının dünyanın en uç noktalarına taşınmasında TOBB’nin, Türk işadamlarının, Türk yatırımcılarının çok önemli payı oldu. Sayın Başbakanımızın ve Bakanlarımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleştirilen işadamı heyetlerinin, iş görüşmelerinin bu gelişmelerde çok önemli katkıları oldu. TOBB’nin gelişmesi, Türk özel sektörünün gelişmesi, Türkiye’nin büyümesi hepimizin yararınadır. Bölgemizdeki tüm ülkeler bundan istifade edecektir. Bu nedenlerden dolayı ben genel kurullarımızı çok önemsiyorum ve ekonomimiz için, iş dünyası için önemli bir fırsat olarak görüyorum” dedi.

Genel Kurula katılan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise şu ifadeleri kullandı:

“70. mali genel kurul her yıl olduğu gibi bu yıl da çok canlı ve hareketli oldu. Gelişen, büyüyen, istikrarlı ve kalkınan toplumumuzun dinamizmi tüm dünyada çok büyük ilgiyle izleniyor. Bizler de bunu genel kurulda müşahede ettik.
Çanakkale olarak TOBB’nin genel kurullarında, yönetimlerinde, komisyonlarında çok daha aktif olmamız gerektiğini, çok daha geniş yerler edinmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü TOBB ülkemizin mali açıdan en güçlü, ülkemizin her yanına yayılmış, her sektörü temsil eden, en küçüğünden en büyüğüne kadar özel sektörümüzün sesi ve sözü olan bir kuruluş.
TOBB son yıllarda kurumsallaşmada, bilimsel araştırmalarda çok dev adımlar attı. Çok geniş çaplı ve çok faydalı araştırmalar yapıyor. Mesela geçtiğimiz günlerde TOBB’ye ait olan TEPAV Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı şirket kapanmalarının artmasına ilişkin istatiksel bir rapor yayınladı. Bu rapor çok dikkat çekti. Ben bu rapor ve buna benzer Türk özel sektörünün karşılaştığı sorunlara ilişkin TOBB tarafından yayınlanan raporların çok önemli olduğunu ve çok itina ile dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.
Genel Kurulumuz çok hareketliydi. Oldukça önemli ve sorunlarımızı yansıtan, ülkemiz ekonomisinin son yıllardaki sorunlarına ilişkin genel bir perspektif çizildi. Çanakkale olarak hem siyasi açıdan hem de ekonomi politikalarımız açısından son dönem gelişmeleri yakından izleme ve gözleme imkanımız oldu. Bizler için çok farklı ve faydalı bir genel kurul oldu”

Borsa Meclis Başkanı Abdullah Deniz genel kurul hakkında “Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da genel kurulumuz hararetli tartışmalara ve konuşmalara sahne oldu. Sayın Başbakanımız, Sayın Bakanlarımız, muhalefet partilerimizin değerli temsilcileri genel kurulumuza teşrif ettiler. Sayın Başkan Hisarcıklıoğlu geniş kapsamlı bir makro ekonomi değerlendirme konuşması yaptı. Ülkemiz de önümüzdeki günlerde önemli bir dönemece giriyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk defa sandık başına gideceğiz. Önümüzdeki yıl milletvekili seçimlerimiz var. Ben bu yeni dönemde seçimlerimizin ülkemize hayırlı olmasını, istikrara vesile olmasını temenni ediyorum. Genel kurulumuzda alınan kararların ülkemiz ekonomisine ve özel sektörüne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir