Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen’den 2013 Yılı Değerlendirmesi

09 Ocak 2014

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen 2013 yılındaki Çanakkale ve Türkiye ekonomisindeki önemli gelişmeler ve yıl sonu gerçekleşme rakamları hakkında bir değerlendirme yaptı. Üzen değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“İşletmeler, kurumlar, STK’lar, ülkeler her yıl sonunda bir bilanço çıkarmalı, kar-zarar hesaplarına, hedeflerine bakmalı ve gelecek yıllar için önemli stratejiler ve politikalar geliştirmelidir. Geçmişte yapılan hataları tekrarlamamalı. Yeni politikalar ve yeni çözümler geliştirmelidir. Bizler de Çanakkale Ticaret Borsası olarak 2013 yılı hesabımızı kârlı kapattık. 2014 yılı için projeksiyonlarımızı yaptık. 2013’te her anlamda başarılı ve verimli bir yıl geçirdik. Gerek ülkemizin makro rakamlarına, gerekse ilimizdeki ekonomik faaliyetlere, yatırım ve tanıtım çalışmalarına ve gerekse Borsamızın çalışmalarına baktığımızda üyelerimizden aldığımız destekler ile güzel bir yılı sonlandırdık ve aldığımız bu destek ve güç ile faaliyetlerimize en iyi şekilde devam etmekteyiz.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Borsamızın değerlendirme toplantısını yaptık. Kurum olarak birçok alanda faaliyetler gerçekleştirdik. Markalaşmada, projelerde, faaliyetlerde, eğitimlerde, ilimizdeki kamu kurumlarıyla ortak çalışmalarda, üyelerimizle olan ortak çalışmalarımızda, Bakanlıklarımız ve TOBB ile yürüttüğümüz çalışmalarımızda, yurt dışı çalışmalarımızda, girişimcilik eğitimlerimizle, fuar organizasyonlarımızda çok iyi çalışmalar ve başarılar ortaya çıkardık. Borsamızın 2013 yılında en geniş kapsamlı ve ilimiz ekonomisine en büyük desteği Mayıs ayında Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen Gıda Fuarına 103 kişi ile katılmamız oldu. Tüm Çanakkale’nin kurumlarıyla, şirketleriyle, markalarıyla, ürünleriyle 96 m2 stand alanı ile temsil edildiği bu fuar ilimizin bugüne kadar katıldığı en büyük çaplı ve en geniş kapsamlı bir çalışma oldu. İlk defa Uzakdoğu’da ilimizi, markalarımızı, ürünlerimizi ve üyelerimizi temsil ettik. Tüm ilçelerimizden üyelerimiz fuara katıldılar. Borsamız bu fuarda organizasyonu ve sekretaryayı yürüttü. Yine aynı kapsamda geçtiğimiz Aralık ayında İzmir’de düzenlenen Travel Turkey Fuarına Çanakkale olarak onur konuğu il statüsünde katıldık. Burada da bizler ilimizin yöresel ürünlerini, markalarını, lezzetlerini tanıttık.
Borsamız 2013 yılında ulusal ve uluslararası toplantılarda, Bakanlıklarımızın düzenlediği bilgilendirme ve görüş alma çalışmalarında ve mevzuat düzenlemelerinde de oldukça büyük ve verimli çalışmalara imza attı. Zeytinyağı ile ilgili çalışmalarımız, Hububat Konseyi çalışmalarımız, tarım sektörlerinin gelişimine yönelik organizasyonlarımız, kurumsal ortaklıklarımızla verimli ve etkili çalışmalara imza attık.
2013 yılında ilimiz ekonomisinde de çok önemli gelişmeler oldu. İlimiz ekonomisi açısında 2013 yılında en geniş kapsamlı ve en güzel organizasyon EXPOTROIA oldu. Borsamızın da organizasyon kurulunda yer aldığı bu fuar ilimizde ilk defa düzenlendi. Çok ilgi gördü. Önemli bir aşamayı geçtik. Şimdi bu fuarı çok daha geliştirmeli, uluslararası boyut kazandırmalı, daha kapsamlı hale getirmeliyiz. Bu fuar ilimiz adına önemli bir kazanım, önemli bir adım ve açılım oldu. Ben bu fuara destek sağlayan, katkı veren, her kuruma çok teşekkür ediyorum.
Yine ilimizde 2013 yılında iki konuda çok büyük kapsamlı yatırımların olduğunu gözledim. Bunlardan birincisi Tarım ve Hayvancılık sektöründe gerçekleşti. İkincisi ise enerji yatırımlarında oldu. Özellikle yenilenebilir enerji dediğimiz rüzgâr enerjisinde, jeotermal enerjide (Ayvacık-Tuzla’da) çok büyük yatırımların, araştırmaların başladığını biliyoruz. Bu açıdan ilimiz bir enerji merkezi, haline gelmeye başladı. Bu trendin ilimiz ekonomisine çok geniş bir katma değer sağlayacağını düşünüyorum.
Diğer yandan, ilimizde son aylarda çok önemli iki gıda yatırımına start verildi. Bunlardan birincisi Ezine ? Üvecik köyünde büyük kapasiteli hayvancılık yatırımları oldu. Bu yatırımları başlatan ve ilimiz ekonomisine değer kazandıran işadamlarımızı cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum.
Son günlerde basına da yansıyan sevindirici bir başka gelişme de ilimizin en eski ve en köklü gıda markalarından biri olan ve Borsamızın Üyesi olduğu Dardanel Önentaş Organize Sanayi Bölgemizde de büyük bir istihdam sağlayacak önemli bir yatırımı başlattı. Bu yatırımın bir ayağı da Gökçeada ilçemizde planlanmakta. Bu amaçla teşvik belgesi alımı için de girişimler yapıldı. Ben bu girişimlerinden dolayı Dardanel ailesine çok teşekkür ediyorum. Bu yatırımın ilimize ve Organize Sanayi Bölgemize büyük bir canlılık getireceğini düşünüyorum.
2013 yılındaki bir diğer bakış açımız ise makro olarak hem dünyadaki olaylara, hem de ülkemizdeki ekonomik gelişmelere bakış açımız oldu. Ülkemizin bir tarafında birçok ülkede iç savaş, isyan ve ölümler olurken, Batıda ise durgunluklar ve iflaslar devam ederken bir istikrar adası olarak kalması, ekonomik büyümesini sürdürmesi ve %4,4’lük bir büyüme sağlaması önemli bir başarıdır ve gelişmekte olan ülkeler arasında ülkemiz bu açıdan ön plana çıkmaktadır.
Bence 2013 yılın ülkemiz açısından en önemli olayı terörün sona ermesidir. Bölgeye istikrarın gelmesidir. Bölgenin yatırım, ihracat, istihdam ve büyüme açısından cazibe merkezi haline gelmesidir. Barışın, güvenliğin ve huzurun sağlanmasıdır. Ben otuz yıldan beri süregelen bu ateşin sönmesinde, bölgemize istikrar ve huzurun gelmesinde emeği olan, katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum.
2013 yılında ihracatımız 152 Milyar Dolarla bağladık. Turizm gelirlerimizde hedeflediğimiz rakamı aşacağımız belli oldu. 2014 yılında ise turizmde çok daha büyük hedefler koyduk.
Makro açıdan ülkemize moral kazandıran, üç önemli yatırımın başlatılmasıdır. Bunlardan birincisi 150 yıllık bir rüya olan İstanbul Boğazı Tüp Geçişi olan Marmaray’ın işletmeye alınması, diğeri ise İstanbul’a yapılması planlanan 3. Havaalanı ve 3. Köprünün çok süratle yapımına başlanmasıdır. Hatta üçüncü havaalanına 36 milyar euroluk rekor bir ücret teklif edilmesi ülkemize ekonomisine olan güven ve itibarın önemli bir göstergesi oldu.
Herkesin malumu olduğu üzere Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü olan 2015 yılı İlimiz ve Ülkemiz için önemli bir fırsat olduğu düşüncesindeyim. 2015 çalışmalarında en önemli amacımız Çanakkale’ye bu vesileyle kalıcı, uzun vadeli eserler ve yatırımlar kazandırmaktır. Organizasyonlar etkinlikler bittikten sonra bizim en büyük kârımız, en önemli kazancımız Çanakkale’nin büyük yatırımlar kazanması, büyük atılım yapması olacaktır.
Son olarak 2014 yılının ilimiz için de çok büyük yatırımların başlangıç yılı olmasını temenni ediyorum. Havaalanımızın devreye alınmasını, duble yollarımızın bitirilmesini, boğaz köprümüzün ve 2015 yılı yatırımlarımızın en hızlı şekilde yapılmasını ve 2014 yılında Çanakkale’miz için önemli ve büyük adımların atılmasını diliyorum. 2014’ün kurumlarımız, ülkemiz ve ilimiz için başarılı, verimli ve karlı geçmesini temenni ediyorum.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir