Çanakkale Ticaret Borsası Hasat Sezonunda Üyelerini Ziyaret Etti

Çanakkale Ticaret Borsası Hasat Sezonunda Üyelerini Ziyaret Etti
30 Kasım 2014

Çanakkale Ticaret Borsası hasat sezonunda zeytin, zeytinyağı ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren üyelerine bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte organize edilen ziyaretlerle ilgili Ticaret Borsası’ndan yapılan açıklamada borsa yetkililerinin ürünlerin kalitesini, üyelerinin yaşadığı sorunları ve sektörün genel yapısını inceleme ve gözleme imkanı bulduları belirtildi. Ziyaretlere Çanakkale Ticaret Borsasını temsilen Başkan S. Kaya Üzen ve Genel Sekreter Sevcan Elver katılırken, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü adına ise İl Müdürü Metin İlhan ve Müdür yardımcısı Mustafa Poyrazlı katıldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen ziyaretlere ilişkin şu açıklamada bulundu;

“Bizler her zaman üyelerimize, üreticilerimize ve sektörün mensuplarına sık sık ziyaretler düzenleriz. Çok zaman ilçelerimizdeki üyelerimizle bilgilendirme toplantıları yaptık. Bu sayede sorunları hem yerinde görme hem de piyasaların nabzını elinde tutma imkanımız oluyor. Ancak bu defa özellikle zeytin hasat sezonunda bu üyelerimizi ziyaret etmeyi planladık. Yeni sezonun ürünlerini, rekolteyi, ürün kalitesini görme imkanımız oluyor. Bu üyelerimiz Borsamızı her zaman ziyaret ederler, toplantılarımıza katılırlar, faaliyetlerimize katılırlar. Bugün ise biz bu üyelerimizin tesislerini Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz ile birlikte ziyaret ettik.
Süt ürünlerinde bölgemizden çıkarak dünya markası haline gelmeye başlayan Tahsildaroğlu’nu, NS Sezgin’i, Peymar’ı Damlıca Zeytinyağları’nı ziyaret ettik. Yine zeytinyağımızı tüm dünyaya tanıtan, dünya ölçeğinde milli bir markamız haline gelen Tariş’imizin Küçükkuyu Tesislerini ziyaret etme imkanımız oldu. Tahsildaroğlu’nda değerli üyemiz Selman Tahsildaroğlu, Genel Müdür yardımcıları İsmail Aydoğdu ve Zafer Adsız ile NS Sezginde değerli üyemiz Nahit Sezgin ile, Ezine Peymar’da şirket ortağı Bülent Ünal, şirket ortağı ve aynı zamanda Borsa Meclis Üyemiz Ali Engürlü ile Damlıca Zeytinyağları firma sahibi aynı zamanda Borsamız Meclis Üyesi ve UZZK Yönetim Kurulu Üyesi olan Mehmet OK ile ve en son ziyaretimizde ise Tariş Küçükkuyu’nun değerli yöneticileri ile görüştük.
Bu üyelerimizin her biri ayrı bir başarı hikayesi. Kurucuları ve yetkilileri sektörlerinin duayenleri. Bölgemizden çıkarak dünya ölçeğinde markalar, dünya standardlarında ürünler ortaya çıkardılar. Çok büyük birikimleri, marka değerleri ve pazar payları var. Hepsinin kendi sektörlerinde başarıları ve isimleri var. Hem kaliteleri hem de kapasiteleri her geçen gün gelişmekte. Ezine peynirimizin ve zeytinyağımızın coğrafi marka haline gelmesinde bu kuruluşlarımızın çok büyük emeği ve katkıları var.
Bu defaki ziyaretlerimizde bu üyelerimizin yeni yatırımlarını, yeni stratejilerini inceleme ve görüşme imkanı da bulduk. Ziyaretlerimizde Çevre Müdürlüğümüzün yetkilileri de hazır bulunduğu için; Çevre Mevzuatındaki yeni düzenlemeleri ve sektörde yaşanan sıkıntıları da dinleme ve araştırma fırsatını elde ettik. Malumunuz Borsamız Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzle Zeytin Karasuyunun Geri Kazanımı ve Çevreye Zarar Vermeden Bertaraf Edilmesi konusunda Yunanistan ve Edremit’te çalışma ziyaretleri gerçekleştirmişti. Şimdi bu üyelerimizle Çevre Yönetmeliklerinin bu sektördeki talepleri yeni düzenlemeleri konusunda bilgi aldık, görüşlerimizi anlattık. O projenin sonuçlarını değerlendirdik. Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda Borsamızı ziyaret eden TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü TÜSSİDE uzmanları ile de bu projemiz hakkında detaylı bilgi alışverişinde bulunduk, sonuçlarını paylaştık.
Diğer taraftan; piyasaların yönüne baktığımızda bu yıl zeytinde rekolte geçen yıla oranla yüksek. Ancak üyelerimiz bu rekoltenin %60’lar seviyesinde olacağını öngörüyorlar. Peynirde ise süt fiyatları biraz yukarıya doğru hareketlendi. Önümüzdeki günlerde yurt dışı mal talepleri nedeniyle bu sektörlerde hareketlenme bekliyoruz.
Ziyaret ettiğimiz bu üyelerimiz yerel ölçekten çıkıp ulusal ve uluslararası ölçekte markalar haline gelmeye başladılar. Borsa olarak biz de bu konuda kendilerine destek olmak için yaptığımız çalışmaları anlattık. Bu kapsamda da son dönemde ülkemizin önüne açılan Rusya Federasyonu’nun mal talepleri konusunda değerli üyelerimizle fikir alışverişinde bulunduk.
Bu gelişmenin sonucu olarak Oda ve Borsalarımız olarak 2015 Şubat ayı başında Çanakkale adına Moskova’da katılacağımız PRODEXPO Gıda Fuarı hazırlıklarımız konusunda üyelerimize detaylı bilgi verdik. Bu fuar için üyelerimizin KOSGEB’ten yararlanabilmesi için gereken hazırlıkları yaptığımızı, fuar kapsamında Moskova Büyükelçiliğimizi, Moskova Ticaret Ataşemizi ve Moskova Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretlerimizin olacağını ve ikili iş görüşmelerinin yapılacağını üyelerimize anlattık. Geniş bir katılım, büyük bir heyet ile Moskova Gıda Fuarına katılmayı hedeflediğimizi anlattık. Şimdi Moskova’dan talep edilen ürünleri, bu ürünlerin ihracının şartlarını ve piyasa şartlarını araştırıyoruz. Bu sayede Moskova Fuarı katılımımızın hem ilimiz hem de üyelerimiz için verimli bir çalışma olacağını ümit ediyorum.
Bbu ziyaretlerimizde bizlerle değerli fikirlerini paylaşan, bizleri ağırlayan, sektörün sorunlarını yansıtan değerli üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Her biri ayrı bir başarı hikayesi, ayrı birer marka, çok önemli birer kuruluşlar. Büyük birikimleri ve deneyimleri var. Bu nedenle üyelerimize hem teşekkürlerimi hem de tebriklerimi sunuyorum. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüze ve Müdür Yardımcımıza da üyelerimizin sorunları ile yakinen ilgilenmeleri nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Başarılı verimli ve bereketli bir sezon diliyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir