Çanakkale Ticaret Borsası Ulusal Pamuk Konseyine Katıldı

Çanakkale Ticaret Borsası Ulusal Pamuk Konseyine Katıldı
18 Eylül 2013

Pamuk sektörünün önemli meslek kuruluşlarından biri olan Ulusal Pamuk Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısı geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İkiz Kuleler Sosyal Tesisleri Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya Ticaret Borsasını temsilen Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo ve Meclis Üyesi Necmi Yıldırım katıldı.

Yönetim Kurulunun dönem boyunca çeşitli illerde toplanarak gerçekleştirdiği Eylül 2012 – Ağustos 2013 faaliyetleri, Dünyada ve ülkemizdeki pamuk durumu hakkında yakın dönemde ortaya çıkan gelişmelerin değerlendirildiği toplantıya Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Kurul Üyeleri ve Denetleme Kurulu üyeleri katıldı.

Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo Konseyde öncelikle, Eylül 2012-Ağustos 2013 faaliyetleri kapsamında birisi ekim, diğeri hasat sonrası olmak üzere geleneksel iki basın toplantısı düzenlendiğini, birincisinde ekim alanlarındaki gelişmeler, varsa sorunlar ve beklentiler hakkında kamu oyuna yönelik açıklamalar yapmış, ikincisinde ise rekolte tahminleri ve bunların paralelinde dünya ve Türkiye piyasalarındaki gelişmeler dile getirildiğini bildirdi. Ayrıca Halyo konseyin amacına uygun olarak önemli atılımlar gerçekleştirdiğini Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kuruluna sunulmak üzere, 2011/2012 Sezonu Pamuk Sektör Raporu, pamuk bölgeleri Ziraat Odaları ve Ticaret Borsalarından sezona ilişkin Cari Pamuk Üretim Maliyeti Verileri toplanarak değerlendirilmiş ve sonuçları, pamuk destekleme politikalarının belirlenmesinde dikkate alınmak üzere, bir rapor halinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunulduğunu belirtti. Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo genel kurulda bir yıllık faaliyetlerin yanı sıra konsey gelir gider kalemleri incelenerek hesapların değerlendirildiğini ifade etti. Eylül ayıyla pamuk hasadının başladığını anımsatan Halyo, pamuk hasadında halen çeşitli sorunların devam ettiğini ve bunun ürünün kalitesini olumsuz etkilediğini ve hasadın özellikle insan eliyle yapıldığında kirli toplandığını vurguladı. Son olarak Halyo, Ticaret Borsası olarak İlimizin gelişimi adına konseyde yer almaktan ve sektöre konsey adına sağlanılan katkılardan son derece memnun olduğunu dile getirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir