Çanakkale Ticaret Borsası’nda Arabuluculuk Paneli Düzenlendi

Çanakkale Ticaret Borsası’nda Arabuluculuk Paneli Düzenlendi
17 Şubat 2014

Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Baro Başkanlığı ve Alternatif Çözümler Derneği işbirliği ile Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve İş Alemine Faydalarının görüşüldüğü Arabuluculuk Paneli Çanakkale Ticaret Borsası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Panele Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, İdare Mahkemesi Başkanı Orhan Çıldıroğlu, Çanakkale Barosu Başkan yardımcısı Ergin Sezen, 1.Asliye hukuk mahkemesi hakimi Hülya Önal, 2.Asliye hukuk mahkemesi hakimi Erdem Mirici, Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi Şükran Alagöz, Arabulucu Avukat Nurdan Pamak Öztoprak, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Salamon Halyo ve Gökhan Uysal, Yönetim Kurulu Üyeleri Zakir Tanrıkulu, Necmi Yıldırım, ilimizde bulunan oda, borsa ve işadamı dernekleri temsilcileri, ilimiz hukuk camiasının temsilcileri, savcılar ve avukatlar katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen şu ifadeleri kullandı:

“Yargıdaki iş yükünü azaltmayı ve uyuşmazlıkların çözümünü kolaylaştırmayı hedefleyen Arabulucuk Sistemi ile ilgili ilk bizlere bilgilendirme Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde yapıldı. Borsamız da bu konuda Odalar Birliğinin çalışmalarını izleyerek Çanakkale Baromuz ile birlikte böyle bir panel düzenlemeye karar verdik. Amacımız konu ile ilgili Borsamız üyelerini, Çanakkale’de faaliyet gösteren değerli yatırımcılarımızı ve işadamlarımızı bu konuda bilgilendirmeyi amaçladık.
Arabuluculuk sistemi ile taraflar arasında çıkacak hukuk uyuşmazlıklarının adli yargı veya tahkime gidilmeden, bağımsız bir kişi önünde tarafların uzlaşmasını sağlamak, barışı sağlamak çözüm bulmak üzere kurgulanmıştır. Bu sistemle uyuşmazlıkların yargı sürecine taşınmasıyla oluşacak zaman, itibar ve para kaybının da önlenmesi amaçlanmıştır.
Arabuluculuk sistemi iş hayatında diyalog ortamı sağlayacak. Taraflar daha hızlı, daha ucuz ve birbirlerini yıpratmadan kendi sorunlarını kendileri çözme imkânına kavuşacaklar.
Yargı süreci sonunda verilen karar sadece taraflardan birini tatmin ederken, arabuluculukta ise herkesin memnun olacağı bir çözüm aranmasına çalışılacaktır. Her iki tarafın da kazançlı çıkabileceği bir süreç aranacak. Öte yandan arabuluculuk, karşılıklı iletişimi geliştirecek, bozulan ilişkileri onaracak ve tarafları birbirlerine karşı daha anlayışlı kılacak. Ticaret hayatımızın teamülleri, ticari ilişkilerin gelişmesi ve oturması sağlanacak, işleyen bir piyasa mekanizmasının oluşmasına yardımcı olacaktır. İşte bu özellikleri sebebiyle arabuluculuk, günümüzde dostane yollarla uyuşmazlıkların çözümü için kullanılabilecek en uygun yöntemlerden biridir.”

Üzen konuşmasının sonunda “Bir hususu daha ifade etmek istiyorum. Bu sistemin yaygınlaşması ve benimsenmesi için çok çaba sarf edelim. Çünkü yargıya intikal eden bir ticari uyuşmazlık sonucunda ticaret kesiliyor. Şirket kapanıyor. Yatırımlar duruyor. Ama arabuluculuk vasıtasıyla piyasaya olumlu mesaj veriliyor ve ticari köprüler atılmamış oluyor. Barış temin ediliyor. Bu nedenle hepimizin bu sistemin yaygınlaşması için elimizden geleni yapması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Çanakkale Baro Başkan Yardımcısı Av. Ergin Sezen de şunları söyledi “Yargıya başvuranların mahkeme kararlarından genellikle memnun olmadıklarını, ama arabuluculuk sisteminde ise taraflar arasında çıkacak hukuk uyuşmazlıklarının adli yargı veya tahkime gidilmeden, bağımsız bir kişi önünde tarafların uzlaşmasını sağlamak amaçlanıyor. Zaman kaybı önlenmiş oluyor. Yargının yükü azalıyor” dedi.

Toplantıda Arabuluculuk Sisteminin hukuki altyapısını anlatan Daire Başkanı Hakan Öztatar, dünya uygulamalarından örnekler verdi. Türkiye’de adliye binalarının her geçen gün yetersiz kaldığını, yeni adliye binalarının inşa edildiğini anlatan Öztatar, İngiltere’de uzlaşmazlıkların %96’sının hukuk mahkemelerinin dışında çözüldüğünü ve bunun da yargı yükünü önemli ölçüde azalttığını ifade etti. Hakan Öztatar, dünyada bu sitemin 150’den fazla ülkede uygulandığını ve Arabulucululuk Belgesi alan avukatların isimlerinin Adalet Bakanlığı sitesinde yayınlandığını ve isteyen herkesin bu sistemden yararlanabileceğini ifade etti.

Toplantıda daha sonra Arabulucu Avukatlar Nur Özden ve Ayşe Dilek Ergüler sistemin uygulamalarından örnekler vererek, bu sistemin yaygınlaşması için yapılması gerekenleri anlattılar. Alternatif uyuşmazlık çözümleri, arabuluculukta etik değerler konusunda bilgiler veren Arabulucu Avukatlar, sistemin barış getirmeyi, kolaylık sağlamayı amaçladığını ifade ettiler. Aynı zamanda Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Ayşe Dilek Ergüler sistemin yapısı ve ülkemizde yaygınlaşması konularında bilgi verdi.

Toplantı Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Barosunun plaket takdimi ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir