Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Afrika’ya Yardım Kampanyasına Destek

09 Ağustos 2011

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Afrika’da yaşananan açlık felaketiyle ilgili olarak başlattığı yardım kampanyasını desteklediklerini söyledi.

Konu ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, dünyanın en fakir kıtası olan Afrika’da 40 milyonun üzerinde insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, “Her üç Afrikalıdan birinin yetersiz beslendiği özellikle 2011 yılında Doğu Afrika ülkelerinin son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşadığı ve bu kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehtid ettiği kısacası bir insanlık dramı ile karşı karşıya kalındığı tüm kamuoyunca bilinmektedir. Birliğimizde açlık felaketi ile karşı karşıya kalan Afrika ülkelerine gerekli maddi yardımın ve desteğin sağlanması amacı ile 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ile bu doğrultudaki mevzuat hükümleri çerçevesinde 1 aylık süre ile sınırlı olmak üzere bir yardım kampanyası düzenlemiştir. Bu kampanyaya tüm odalar ve borsalar ile bunların üyeleri ve arzu eden vatandaşlarımız katılabilecektir. Çatı Kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte yardım kampanyası başlattı. 2004 yılında Endonezya’nın Sumatra ve Java adalarında yaşanan tsunami felaketinde ve 2005 ile 2010 yıllarında Pakistan’da meydana gelen deprem ve sel felaketlerinde tüm odalar ve borsalar olarak nakdi yardımda bulunmuştuk. Şimdi Afrika halkının yanında yer almak, acılarını paylaşmak ve destek olmak istedik. Bu çerçevede Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte Birliğimiz bir kampanya başlattı. Bizde Çanakkale Ticaret Borsası olarak bu kampanyayı destekliyoruz” dedi.

Kaza Üzen, bu kapsamda tüm Tük iş aleminin kampanyamıza katkılarını beklediklerini de belirterek, “TOBB kampanyayı 1 milyon TL yardımla başlattı. Bu kampanya kapsamında toplanan yardımlar, Başbakanlık’ın 2011/9 genelgesi kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına aktarılacak ve resmi kanallar üzerinden Afrika’ya ulaştırılacak. Bizler tarihimiz boyunca yardımlaşma ve paylaşma geleneğimizle tanınmış bir milletiz. Bu yüzden de Afrika’da yaşananlara karşı kayıtsız kalmamalıyız. Bizler, nefsimizle ve açlık ile susuzlukla mücadele içine girerken, çok daha güç koşullar altında hayat mücadelesi veren Afrika halkını unutmayacağız. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Türk iş alemi olarak Ramazan ayının rahmet ve bereketini, Afrika’ya yardım elimizi uzatarak göstereceğiz” dedi.

Yardım kampanyasına katılacakların Türkiye İş Bankası TOBB Şubesi “TOBB ? Afrika Açlık Felaketi Yardım Hesabı” IBAN numarası TR88 0006 4000 0014 3750 0003 33 nolu hesaba yapabilecekleri açıklandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir