Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Tanıtım ve Pazarlama Atağı

Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Tanıtım ve Pazarlama Atağı
24 Eylül 2013

Çanakkale Ticaret Borsası’nın uzun süreden beri üzerinde çalıştığı Çanakkale ürünlerinin ve markalarının dünyaya tanıtımı ve pazarlaması çalışmasının bir yenisinin daha geçtiğimiz cumartesi günü Borsa Binasında gerçekleştirdiği belirtildi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu PER-DER’in Bursa’da faaliyet gösteren üyeleri 22 Eylül Cumartesi günü Çanakkale’ye gelerek Ticaret Borsasındaki üyelerle tanıştılar. Tüm Türkiye’de Federasyon çatısı altında örgütlenen PER-DER’in Bursa’da faaliyet gösteren Başkan Haşim Kılıç ve 17 üyesinin katıldığı ziyarette, önce yöresel ürünlerden oluşan bir yemek ikramı yapıldı. Ardından Çanakkale’de faaliyet gösteren Tatlan Helva, Tahsildaroğlu, Kobak Süt Ürünleri, Aktür Gıda, Dalgıç Zeytinyağları, Karaman Zahirecilik, Alakaş Süt ürünleri, Mevlevi Tatlısı Atiye Laçin, Efibadem Kurabiyeleri, Arı Yetiştiricileri Birliği, Gündoğdular Gıda, ile tanışarak hem ürün kataloglarını hem de mal numunelerini aldılar.

Ticaret Borsasının ve Uysal marketin daveti ile bir araya gelerek Çanakkale’deki üreticilerle görüşmeye gelen PER-DER üyeleri hem ikramlardan hem de yöresel lezzetlerin sunumundan çok memnun kaldıklarını ifade ettiler. Organizasyona ilişkin olarak görüşlerini açıklayan Borsa Başkanı Kaya Üzen “Bu konu bizim uzun süreden beri üzerinde çalıştığımız bir stratejiydi. Birkaç aşamadan oluşan bir projeydi. Şimdi bu projenin ilk ve önemli etaplarından birini gerçekleştirdik. Bu organizasyonumuz ile Antalya’da katıldığımız ve yöremizin ürünlerini tanıttığımız YÖREX fuarının aynı günlere denk gelmesi bizim için çok hoş ve anlamlı bir tesadüf oldu” dedi.

Başkan Üzen “Biz bu konudaki çalışmalarımızı yaklaşık iki yıl önce başlattık. Öncelikle Borsamızın hizmet binasının arkasında tadım standları, perakende tanıtım günleri, yöresel lezzet günleri düzenlemek üzere proje yaptırdık. Bu projemizin onayını müteakiben hemen harekete geçeceğiz. Ardından Antalya’da, İstanbul’da birçok fuara katıldık. Ziyaret ettik. Tanıtım yaptık. Birçok firmayı Çanakkale’ye davet ettik. Üyelerimizle bir çok toplantı yaptık. Sektör toplantıları yaptık. Firma, tesis ziyaretleri yaptık. Şimdi ülkemizin bir çok ilinde Federasyon çatısı altında örgütlenen Perakendeciler Derneklerini ilimize davet edip, üyelerimizle, ürünlerimizle, markalarımızla tanıştırmak buluşturmak istiyoruz. Bu çalışmamızın son etabı ise ürünlerimizi dünya pazarlarına sunmak, ihracat pazarlarına sunmak, dünya kalitesinde ürünleri Çanakkale’de üretmek, dünya kalitesinde ürünleri dünya pazarlarına sunmak olacaktır” dedi.

“2012 yılında dünyanın en büyük gıda fuarlarından olan Paris SİAL Gıda Fuarına üyelerimizle büyük bir grupla katıldık. 2013 Mayıs ayında ise rekor bir katılımla Çin’de gıda fuarına katıldık. Şimdi bu hem yurt dışı çalışmalarımız hem de perakendeciler sektörü çalışmalarımızı büyüterek genişleterek sürdürmek istiyoruz. Çanakkale’nin gıdada üretim potansiyeli çok yüksek. Kalitesi ve markası çok iyi. Akdeniz, Ege ve Marmara Mutfağının her ürünü Çanakkale’de mevcut. Bizim burada en kısa sürede yapmamız gereken tanıtım, promosyon, ihracat çalışması ve pazarlama. Biz Borsa olarak bu konuda üyelerimize, firmalarımıza öncülük ediyoruz. Destek vermeye çalışıyoruz. İlimizin ürünlerinin topraktan tüketicinin masasına gidinceye kadar her aşamasında yardımcı olmaya destekçi olmaya çalışıyoruz.” diyen Başkan Üzen açıklamasında “Bütün bu çalışmalarımızı daha geniş alanlara duyurmak, üyelerimize bilgi ve danışmanlık vermek için geniş çaplı bir ihracat ve perakende satış eğitimi projesi planlıyoruz. Çünkü bizim üretimde, kapasitede sorunumuz yok. Biz üyelerimiz ilimizi tanıtımda, markalaşmada, ihracatta, perakende satışlarda desteklemek ve önünü açmak istiyoruz. Bu proje daha çok uygulamaya yönelik olacak. Pratik bilgiler içerecek. Alıcılarla üreticileri bir araya getirmeye çalışacak. Ama hepsinden önemlisi üreticimizin pazarlama kanallarının önünü açacak. Borsamız son dönemde gittikçe önem kazanan yöresel ürünler, doğal lezzetler ve bunların korunması için çok büyük çaba sarf etmektedir. Bu çabamız hem ilimize, hem ülkemiz insanına hem de üyelerimize çok büyük kazanım sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir