Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Yeni Bir Açılım: Kuzey Irak Piyasası

Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Yeni Bir Açılım: Kuzey Irak Piyasası
07 Mayıs 2014

Çanakkale Ticaret Borsası yeni pazarların araştırılması, ihracatta yeni hedef ülkelerin kazanılması, ürünlerin farklı pazarlara ulaştırılması amacıyla yapmış olduğu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi: Kuzey Irak Piyasası. Özellikle son yıllarda ihracattaa, dış yatırımlarda çok önemli bir yer yer tutan ve çok canlı bir piyasaya sahip olan Kuzey Irak’ta pazar ve müşteri arayışına giden Borsa yetkilileri Kuzey Irak’tan çok umutlu olduklarını, önemli ihracat bağlantıları gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade ettiler.

Konuya ilişkin olarak bir basın açıklaması yapan Borsa Meclis Başkanı Abdullah Deniz şu ifadeleri kullandı:

“Kuzey Irak son yıllarda ihracatımızın parlayan yıldızı. Çok hareketli ve çok zengin bir piyasası var. Kuzey Irak’ta Türkiye’nin her yerinden sanayi kuruluşları, gıda firmaları, inşaat müteahhitleri milyar dolarlık ticaret hacimlerine ulaştılar. Bölgeye hem coğrafi yakınlığımız var hem kültürümüz çok yakın.
Ülkemizin her yanından her gün yüzlerce tır bölgeye mal taşıyor. Özellikle gıdada çok büyük potansiyel var. Dışişleri Bakanlığımızın Musul, Erbil ve Basra’da Başkonsoloslukları var. Ticaret temsilcilerimiz var. Yine Batılı ülkelerin bölgede temsilcilikleri var. Hava yolu firmalarımızın bölgeye çok yoğun bir uçuşu var. Bölgede Türkiye’nin ticari itibarı ve potansiyeli çok yüksek. Bankalarımızın bölgeye yakın alakası var.
Irak ülkemizin ihracatında son yıllarda Almanya’dan sonra ikinci sıraya yerleşti. 2013 yılı sonu itibarıyla Yaklaşık 13 Milyar dolar ihracatımız var. Bunun çok büyük kısmı Kuzey Irak bölgesine yapılıyor. Tarım ürünleri ülkemizin ihracının yaklaşık % 10’unu oluşturuyor. Ama istihdamın da yaklaşık % 25’i tarım sektöründe. Geçtiğimiz hafta Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker ilimizi ziyaret etti. Borsamızda kendisini ağırladık. Bu hususu orada da konuştuk. Çanakkale’nin tarımda, tarım ürünleri ihracında çok önemli bir potansiyeli var. Bizler de bu potansiyeli değerlendirmek ve üyelerimizin dış ticaretini geliştirmek için Kuzey Irak piyasasına gidiyoruz.
Çanakkale olarak bizim Kuzey Irak piyasasından uzak kalmamız, pay almamamız kabul edilemez. İşte tüm bu nedenlerle 26-29 Mayıs tarihleri arasında işadamlarımızla Kuzey Irak’ı ziyaret edeceğiz. Bizim ziyaretimiz bir ön araştırma ziyareti. Ön bir gözlem ve tanıma ziyareti. Orada Başkonsolosumuzu, Ticaret Ataşemizi, Erbil Ticaret ve Sanayi Odasını, gıda çarşılarını ve firmaları ziyaret edeceğiz. Irak’ın en büyük gıda fuarı olan Agrofood’un yetkilileri ile görüşeceğiz. Kasım ayında Çanakkale olarak Agrofood’ta yer almayı planlıyoruz. Gümrük kapılarını inceleyeceğiz. Mal taleplerini inceleyeceğiz. Ticaret yapmanın şartlarını göreceğiz. Ödeme şartlarını inceleyeceğiz. Dönüşümüzde de ilimizdeki tüm işadamlarımıza, gıda sektörü mensuplarına, ihracat potansiyeli olan kuruluşlarımıza orada gördüklerimizi ve yaşadığımız tecrübeleri paylaşacağız.
Burada şunu da ifade edeyim: Borsamız, heyetimize katılacak işadamlarımıza KOSGEB Yurt Dışı İş Gezisi Desteği kapsamında destek alınması için KOSGEB Çanakkale Müdürlüğüne başvuru yaptı ve başvurumuzun onaylandığı bildirildi. Orada görüşmelere katılan ve ihracat yapmaya çalışan işadamlarımız KOSGEB Desteğinden yararlanacaklar.”

Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan KOSGEB Çanakkale Müdürü Erdoğan Yüksel de “Çanakkale Ticaret Borsasının organizasyonuyla Kuzey Irak’ı ziyaret edecek olan işadamı heyetimize destek vereceğiz. Bu organizasyon ilimizden Kuzey Irak piyasasına ilk defa yapılan bir çalışma. KOSGEB Çanakkale olarak bizler de işadamlarımıza ve heyetimize ihracat bağlantıları yapmaları için destek veriyoruz. Bundan önce olduğu gibi Çanakkale için yapılacak her çalışmanın yanında ve destekçisi olacağız.
Kuzey Irak son dönemde çok hızlı gelişti. İhracatımızda hedef bölgelerden bir tanesi. Talep çok yüksek. Canlılık çok yüksek. Bölgede Türk ürünlerine karşı da ayrı bir sempati var. Türk işadamlarının o piyasada çok büyük potansiyeli var. Çanakkale Ticaret Borsasının bu çalışması çok yerinde ve gerekli bir çalışma. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, heyete katılan işadamlarımıza da başarılar diliyorum”
dedi.

Organizasyon hakkında son olarak Borsa Meclis Başkanı Abdullah Deniz “Ben Irak piyasasından çok umutluyum. Konsolosluk yetkililerimiz de bizlere bu piyasaya gelip yatırım yapmamızı, ihracat yapmamızı tavsiye ettiler. KOSGEB’in de organizasyonumuza destek vermesi bizleri çok memnun etti. Ben de KOSGEB Çanakkale Müdürümüz Erdoğan Yüksel’e bize verdiği destek ve yardımları için çok teşekkür ediyorum. Heyetimize katılan işadamlarımıza başarılar diliyorum. Organizasyonun ilimize ve işadamlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir