Çanakkale Tır’ı 18 Mart’ta Türkiye Turuna Çıkıyor

Çanakkale Tır’ı 18 Mart’ta Türkiye Turuna Çıkıyor
12 Mart 2010

Seddülbahir Özel Müzesi’nin sahibi olan yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, Çanakkale Savaşları ile ilgili materyalleri özel olarak hazırladığı Tırla il il dolaşarak bütün Türkiye’ye gösterecek.

Yaklaşık 4 yıldır kendi imkanları ile Anadolu’daki şehirleri dolaşarak Çanakkale Savaşları ile ilgili malzemeleri sergilediğini belirten Ahmet Uslu, “2005 yılından bu yana yaklaşık 70 merkezde Çanakkale Savaşı’nı ve ruhunu tanıtan sergiler açtık. Bu sergilerle yaklaşık 4 milyon kişiye ulaştık. Sergi hazırlıklarının uzun sürmesi ve sergileri açacak yerlerde yaşanan sıkıntılar sebebiyle böyle bir tır hazırlamak istedik. Bu TIR’ımızın içinde Çanakkale Savaşları ile ilgili 2 bine yakın malzeme ve maket yer alacak. İstenilen yerde 20 dakika içinde sergiye hazır hale gelen TIR’ımız kısa sürede toplandıktan sonra başka bir yere hareket edebiliyor. Kasabalarda 1 gün, ilçelerde 2 gün, il merkezlerinde de ortalama 5 gün kalmayı planlıyoruz” dedi.

Projenin en önemli noktasının Çanakkale’ye gezmeye fırsat bulamayan vatandaşlara tarihi kendi bulundukları noktalarda göstermek olduğunu da belirten Ahmet Uslu, “Çanakkale’den Anadolu”ya adını verdiğim projede 1 yıl boyunca bütün il, ilçe ve beldeleri tek tek dolaşarak Anadolu’nun bağrından kopup Çanakkale’de kaybettiğimiz 253 bin vatan evladının hatırasını torunlarının ayağına kadar götüreceğim. Bu ziyaret sırasında Çanakkale ruhunu çocuklarımıza aşılamak bizlerin görevi. Ziyaretçiler sergiyi ücretsiz olarak gezebilecekler” dedi.

Özel olarak hazırladığı Tır’da montaj çalışmalarında son aşamaya gelindiğini de belirten Ahmet Uslu, “90. Yıl Gösteri Merkezinin arka kesiminde süren çalışmalar bir iki güne kadar tamamlanacak. 18 Mart tarihinden itibaren de Çanakkale Tır’ı Anadolu yollarına doğru gezilerine başlayacak” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir