Çanakkale Tiyatro Salonuna Kavuşuyor

Çanakkale Tiyatro Salonuna Kavuşuyor
05 Aralık 2013

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yeni binası ile Çanakkale ilk ve tek nitelikli tiyatro salonuna kavuşuyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ve beraberindeki heyet, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin (GSF), yapımına devam edilen tiyatro salonunda incelemelerde bulundu. Necip Fazıl Kısakürek adlı Tiyatro Salonunun 3 aya kadar tamamlanacağının müjdesini veren Rektör Laçiner şöyle konuştu:

Devlet Tiyatrolarıyla Çalışıyoruz

Bu tiyatro salonu üniversitemizin hayali olan yatırımlardan bir tanesi. Güzel Sanatlar Fakültemiz ilk fakültelerimizden olup gerektiği kadar önem verilmemiş fakülteydi. Bu bina aslında daha önce bitti ancak bu salonun içini yapmak dışını yapmaktan daha zor, daha meşakatli ve uzmanlık gerektiren bir iş. Arkadaşlarımız devlet tiyatrolarıyla çalıştılar. Dünyanın en iyi tiyatro örneklerinden yola çıkarak Türkiye’deki en iyi salonunu yapmaya çalışıyoruz. 2 milyon lira gibi bir harcama yapılıyor. Aslında bu bütçeyle yeni bir bina yapılabilir. Binamızın neredeyse yarısı sahne olacak. Bir tiyatro oyunun oynanabilmesi için dört dötlük bir salon inşa etmeye çalışıyoruz.

Çok Amaçlı Salon Olmaz!
Türkiye’de çok amaçlı salon diye bir kavram var. Bu çok yanlış bir kavram. Bir salon yapıyoruz orada tiyatro, sinema, bale, konser, kongre vermeye çalışıyoruz. Bunların hepsinin ayrı salonları olması gerekir. Burası 320 koltuktan oluşan çok ideal bir salon.

Tiyatro Yapan Herkese Kapımız Açık
Bu salondan Çanakkale yararlanacak. Öncelikli olarak GSF’nin ilgili bölümleri, Çanakkaleliler, Devlet Tiyatroları yararlanacak bu salondan. Özellikle devlet tiyatrolarının burayı kullanmasını çok istiyoruz.

Çanakkale’nin İlk ve Tek Tiyatro Salonu
Şu an türkiye’nin en yeni, en modern, en kullanışlı tiyatro sahnesini inşa ediyoruz. Özel tiyatrolara da açık olacak burası. Devlet tiyaroları da özel tiyatrolar da gayet istekli, çok hevesli burada oynamayı onlar da arzu ediyorlar ve bugüne kadar her türlü işbirliğini gerçekleştirdiler. Çanakkale’de profesyonel, amatör her şekilde tiyatro yapan herkese kapılarımız açık. Burası Çanakkale’nin ilk ve tek tiyatro salonu.
Ankara’da çok ciddi çalışmalar yaptık bu binanın tamamlanması için Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın ÇOMÜ’ye geldiğinde sunduğu katkıyla da işlemleri hızlandırdık. İçeride yapılan çalışmalar binanın kendisinden daha pahalı ancak en fazla 3 ay içerisinde binamız tamamlanmış olacak.

ÇOMÜ GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik ise; devlet tiyaroları standartlarının da üzerinde ışık ve ses tesisatına sahip olacak tiyatro binasıyla ilgili şunları aktardı:

Sahnemizin sahne ağzı uzunluğu 1.11 metre olacak sahne derinliği 13 metre olacak. Bu anlamda en etkin kullanılabilecek tiyatro binalarından biri Çanakkale’de olacak. Sahnenin üzerine yerleştirilen barlardan her biri 450 kilo kaldırabilecek. Bununla birlikte sahnenin üzerinde bulunan tüm dekoru çok kısa sürede yukarıya kaldırıp, başka dekoru aşağıya indirmemiz mümkün olabilecek. Bu konuda bize yardımcı olan çok kişi var. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Laçiner’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

“Bu Bir Rüyaysa Beni Uyandırmayın”
Burada çok mutlu şeyler olacak. Çanakkale’deki gençler tiyatroyla burada tanışacaklar. Tiyatro neredeyse şehrin merkezi oradadır. Yani Terzioğlu Kampüsü Çanakkale’nin merkezi olma yoludur.
“Sanat heryerde” sloganıyla yola çıkamayız. Sanat için uygun mekanlar, zeminler gerekir, bu mekanları oluşturan herkese teşekkür ediyorum. Ve diyorum ki; “Bu da bir rüyaysa beni uyandırmayın.”

[Gökçe Güzel / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir