Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale TÜKODER Başkanı Ali Rıza Berkit: “Bankalara Çeki Düzen Verilmeli”

Çanakkale TÜKODER Başkanı Ali Rıza Berkit: “Bankalara Çeki Düzen Verilmeli”

Çanakkale TÜKODER Başkanı Ali Rıza Berkit, kart aidatları başta olmak üzere kredi dosya masrafları dahil bankaların çeşitli isim altında tüketicilerden aldığı paraların ‘haksız kazanç’ olduğunu belirterek “Bankalara çeki düzen verecek köklü bir yasal düzenleme yapılmalı” dedi.

Bankaların disiplin altına alınmasına yönelik yapılacak hukuki düzenleme çalışmalarının içine mutlaka tüketici derneklerinin de dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Berkit “Tek taraflı düzenleme her zaman hukuki sıkıntı yaratır. Gerçi bankalar şeytanın avukatlığını yaparken her gün akıl almaz yöntemler geliştirip dolaylı yoldan kazanç temin etmeyi iyi becerebiliyorlar ama hukuki düzenlemede bunun adı ‘yetkiyi kötüye kullanma’ olarak konulursa ileride çıkacak yeni bir sıkıntı kolay aşılmış olur. Yada bunun çerçevesi olmalı. Hangi hallerde masraf alınacağı belirlenmeli. Kesin bir üslup kullanılmalı. İma dahi olsa müsaade edilmemeli. Bugün bankalar ima ve yorum katarak model geliştiriyor. Buna izin verilmeyecek bir yasal düz enleme yapılmalı” dedi.

Berkit, yurt genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de kazanılan tüketici zaferlerine her gün yenilerinin dahil edildiğine işaret eden açıklamasını şu sözlerle sürdürdü “Daha yeni Biga’da bir öğretim üyemiz Tüketici Hakem heyeti vasıtasıyla kredi kartı aidatını geri almayı başardı. Bunun örnekleri Çanakkale genelinde çok. Aslında bu zaferler tüketici bilincinin gelişmesine bağlı olarak artıyor. 10 yıl öncesi ile bugün arasında uçurumlar kadar fark var. Bu fark da bilincin artmasından kaynaklanıyor”

[Medya Hedef]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir