Çanakkale Unutmadı!

18 Mayıs 2015

‘Çanakkale Unutmasın’ Alzheimer Bilinçlendirme toplantısı 17 Mayıs’ta Çanakkale Belediyesi Nikah Salonu’nda yapıldı. Toplantıda Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman ve Kütahya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Doç. Dr. Sibel Canbaz Kabay bilgiler verdi. Toplantıyla Alzheimer hastalığını Çanakkale’de anlatmak ve hastaların tedavi seçenekleri tamamen ortadan kalktıktan sonra değil de zamanında tedaviye başlamalarını sağlamak hedeflendi.

“Ülkemizde ve Dünya’da yaşlı nüfus büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Günümüzde tüm dünyada 44 milyon bunama hastası var. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2023 yılında ülkemizin 65 yaş üstü yaşlı nüfus oranının %10’un üzerine çıkacağı ve bunama hastalıklarının sıklığının büyük bir hızla artmaya devam edeceği tahmin ediliyor.
Dünya nüfusunun yaşlanmakta olduğunu söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman ayrıca şunları dile getirdi: “Önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu yaşlanan dünya nüfusuyla birlikte unutkanlık ve genetik olan Alzheimer hastalığı önemli bir hastalık grubunu oluşturacak. Özürlülük açısından ve hasta bakımı açısından ciddi sorunlar yaratacak. Bunun için özellikle erken tanı ve korunma yöntemlerinin üzerinde durmak gerekiyor.”

Hasta yakınlarına tavsiyeler
Hasta yakınlarına önemli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman Alzheimer hastalığının tanısında hekimlere yardımcı olmaları açısından nelere dikkat etmeleri gerektiğini de anlattı. Hasta bakımının yanı sıra nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu sözlerle vurguladı:

“Beslenmesinden, idrar sorunlarına, paranoid düşüncelerden depresyona kadar hastalar pek çok sorunla karşı karşıya geliyorlar. Bunlarla mücadele yolları da mevcut. Gözden kaçan sorunlardan biri de hastaya bakım hizmeti veren hasta yakınlarında gelişen ruhsal sorunlar ve tükenmişlik hissidir. Bu noktada hasta yakınlarına destek veren kurumların, ünitelerin olması gerekli. Bu hastaların bakımlarıyla ilgilenen, klasik bakımevi veya huzurevinden daha farklı olarak yaşlı evlerinin kurulması ve profesyonel destek verilmesi, devletin gelecekteki sağlık politikasında buna yer açması gerekiyor.”

Alzheimer teşhisinde geç kalınıyor
Yaşlanmanın normal bir süreç olmasına karşın yaşla gelen unutkanlığın yaşlılığın doğal bir sonucu olmadığını söyleyen Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman “İpuçlarını iyi değerlendirerek erken tanı ve tedavi ile hastanın mümkün olduğu kadar yaşamın içerisinde kalmasını sağlamak önemli. Bugün için genetik bir hastalık olan Alzheimer Hastalığı’ında gelişen beyin dokusu hasarını ortadan kaldırmamız mümkün değil ancak kişinin diyabet, hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve B12 vitamin eksikliği gibi ek hastalıkları ile mücadele ederek ve erken dönemde tedaviye başlayarak hastalığın ilerleyişi yavaşlatılabilir. Ayrıca unutkanlığa yol açabilecek pek çok çevresel faktörlerden kişileri uzak tutarak toplumda bilinç oluşturmak önemli. Zihin geliştirici egzersizler ve hafızayı koruma yollarının da öğrenilmesi gelecekte unutkanlıkla mücadele için bugünden atılacak adımlardır” diyerek konuşmalarına son verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir