Çanakkale Valiliği İl Genelinden 9 Bin 700 Öğrenciyi Şehitliklere Götürecek

15 Mart 2012

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü kapsamında yıl sonuna kadar il genelinden 9 bin 700 öğrenciyi şehitliklere götürerek gezdireceklerini söyledi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, göreve başlamasının 1. yılı sebebiyle basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz yıl 15 Mart tarihinde Çanakkale’deki görevine başladığını belirten Vali Güngör Azim Tuna, “Bu 1 yıllık dönemin başlarında ili tanıma konusunda çalışmalarda bulundum. Bunun ardından da ilimizin eksik yönlerinin tespiti konusunda çalışmalar yaparak bunların giderilmesine gayret ettim. Bu süre zarfında birçok etkinlik gerçekleştirdik. Turizm kenti olan ilimizin tanıtımına yönelik birçok çalışma yaptık. Bunun dışında yapacağımız daha çok çalışmalar olacak. Bunların başında da tarıma yönelik geniş katılımlı bir zirve toplantımız olacak. Bunu da 18 Mart törenleri sonrasında yapmayı planlıyoruz” dedi.

Vali Tuna konuşmasında 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi törenleri ile ilgili açıklamalarda da bulunarak, “Bu yılki 18 Mart törenlerini 2 haftaya yayarak genişlettik. Bu yıl ilimize gelen ziyaretçi sayısı oldukça artmaya başladı. Tabi burada ziyaretçi sayısının artmasına paralel olarak “Çanakkale buna hazır mı? sorusunun sorulması lazım. Bu konuda endişelerimiz var” dedi. Vali Tuna bu yılki 18 Mart törenlerine Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Almanya programı sebebiyle gelemeyeceğini belirterek, “Törenlere bu yıl Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç ve 4-5 bakanımız katılacak. Siyasi partilerin de kendilerini göre programları var. Genelkurmay başkanımız ve kuvvet komutanlarımız ise Şehitler Abidesi’nde yapılacak törenlere katılacak. Cumhurbaşkanımız törenlere gelemeyecek. Cumhurbaşkanımız Çanakkale için ayrı bir program istedi. Büyük ihtimalle Nisan ayı içerisinde onun için ayrı bir program yapacağız. Ayrıca Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yapımı tamamlanan simülasyon merkezinin açılışını ise erteledik. 18 Mart törenlerinde açılışı yapılacak bu merkezin açılışını ileriki günlerde yapacağız” dedi.

“9 BİN 700 ÖĞRENCİ ŞEHİTLİKLERİ GEZECEK”
Vali Tuna, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü sebebiyle il genelinde 9 bin 700 öğrenciyi şehitliklere götürerek gezdireceklerini de belirterek, “Tabi bu rakam temsili bir rakam. Bu 10 bini de geçebilir. Burada bizim amacımız Çanakkale’de olup da Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitliklere görmeyen öğrencilerimize bu alanları göstermek. Bunun için çalışma yapıyoruz. Yıl sonuna kadar bu geziler devam edecek” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir