Çanakkale Valiliği’nin Kürtçe ve Arapça İlanları Ses Getirdi

15 Mart 2012

Çanakkale Valiliği’nin Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü öncesi hazırladığı “Biz değil miydik?” projesi kapsamında, 12 ilde billboardlara verdiği Kürtçe ve Arapça ilanlar ses getirdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale’nin birlik ve beraberliğin kenti olduğunu ve burada 97 yıl önce ülkenin dört bir yanından gelen vatan evlatlarının şehit olduğunu belirterek, “Bizler de bu kapsamda Çanakkale Valiliği olarak ‘Biz değil miydik?’ isimli projemizi başlattık. Çanakkale Savaşı’nda burada Türkiye’nin dört bir yanından vatan evladı şehit oldu. İşte bunları hatırlatmak ve onların da burada şehitlerinin olduğunu göstermek için bu projeyi hazırladık. O illerde yaşayan halkın anlayabileceği dillerde, Kürtçe ve Arapça olarak hazırladığımız bu ilanları, şehirlerin belirli yerlerindeki billboardlara astırdık. Bu projemizi bu yıl 12 vilayette yapıyoruz. Van, Hakkari, Muş, Batman, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Adana, Mersin, İzmir, Mardin ve Ankara illerindeki billboadlarda bu ilanlar şu an yer alıyor. Bu ilanlardan olumlu geri dönüşler oluyor. Bu da bizi memnun ediyor” dedi.

Vali Tuna, hazırlanan billboardlarda Türkçe dışında Kürkçe ve Arapça yazıların bulunmasının normal karışlanması gerektiğini de belirterek, “Belirli bölgelerimizde halkın yaygın olarak konuştuğu kendi lisanları var. Bu insanlarımıza da kendi dillerinde bu mesajların ulaştırılması gerekir. Tabii ki Türkçeyi herkes biliyor, konuşuyor. Bu dille ilanların verilmesini normal karşılamak gerekir. Gerektiğinde bu ilanlar farklı dillerde de hazırlanabilir. Bu proje ile güzel bir iş yaptığımıza inanıyorum” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir