Çanakkale Valisi Tuna, Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi

29 Mart 2011

Çanakkale’nin yeni Valisi Güngör Azim Tuna, ilin çevre düzen planının bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Özel İdare Binasnda gerçekleşen tanışma toplantısında bir konuşma yapan Vali Güngör Azim Tuna, Çanakkale?de görev yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “15 Mart tarihinde göreve başlamamın ardından ilin durumu ile ilgili bilgileri toplamaya çalışıyorum. Benim için önemli olan insanlarla birebir görüşme yapmak ve yüz yüze iletişim sağlamak. Bu çok önemli. İlçeleri de tek tek gezerek bilgi edineceğim” dedi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Vali Tuna, “Çanakkale’de son yıllarda büyük bir değişim söz konusu. Yeni yatırımlar sırada bekliyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?? şeklindeki soruya da şu cevabı verdi: “Değişim kaçınılmaz bir durum. Ülkemizin yer yerinde değişim oluyor. Çanakkale?de bundan soyutlanamaz. Mutlaka ilimizde bundan nasibini alacaktır. Çanakkale maalesef bu zamana kadar coğrafi konumu sebebiyle gerekli gelişimi ve atağı yapamamış. Mesela ulaşım konusunda yaşanan sorun var. Buradan şunu açıkça söylemek isterim ki, Çanakkale’nin maalesef bir çevre düzeni planı yok. Bu çok büyük eksiklik. Bunun acilen yapılması şart” dedi.

Konuşmasında basın mensuplarının Kazdağları’nda altın arama çalışmaları konusunda ne düşündüğü konusuna da değinen Vali Güngör Azim Tuna, “Bugün devlet ülkemizin pek çok yerinde maden arama çalışmaları konusunda ruhsat vermiş durumda. Arasınlar. Bu durum işletme aşamasına gelince bunun etrafa zararı var mı, yok mu? bu araştırılır ve ona göre gereken izinler verilir. Bunun da çevreye zarar vermeden yapılması gerekir” dedi.

Valilerin illerde devleti temsil eden kişiler olduğunu da belirten Tuna, ?Bizler huzuru, sükunu ve aşayişi sağlanmakla görevli atanmış kişileriz. Merkezden gelen talimatları yerine getirmekle yükümlüyüz. Ben Sinop?luyum. Bizim ilimizde de santral kurulması konusunda bir çalışma var. Santralın olması ülkemiz için gerekli. Tabii bunun yer konusu tartışılabilir. Fedakarlık olmadan bir şey olmaz. Bu yapılırken de ÇED raporları doğrultusunda karar verilerek bunun etrafa zararı var mı yok mu? tespit edilir” dedi.

Toplantıya Çanakkale’deki ulusal ve yerel gazetelerle ajans temsilcileri ve yerel TV yetkilileri katıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir