Çanakkale Valisi Tuna’dan Değerlendirme Toplantısı

Çanakkale Valisi Tuna’dan Değerlendirme Toplantısı
06 Eylül 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim birimi olan Çanakkale’nin Ramazan Bayramı tatili süresince büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Bu süre içinde Çanakkale’de GESTAŞ A.Ş’ye ait vapurlarla adalar dahil 100 bin araç ve 441 bin yolcu taşındı” dedi.

Vali Tuna, düzenlediği basın toplantısında ildeki gelişmeler hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Vali Tuna, Ramazan Bayramı’nda tatilcilerin Çanakkale’ye akın ettiğini belirterek, “Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş bu bayram tatili süresinde 100 bin araç ile 441 yolcuyu taşıdı. Bu da bir rekor. Yaptığımız istatistiki bilgilerde Gökçeada hattında 5 bin araç 17 bin yolcu, Bozcaada hakkında 6 bin 800 araç ve 31 bin yolcuya hizmet verildi. Adalara bu bayramda o kadar ilgi oldu ki, çoğu tatilci yer bulamadığı için geri dönmek zorunda kalırken, bazıları da araçlarında yatmak zorunda kaldı. Hatta Bozcaada’da ekmek sıkıntısının bile yaşandığını öğrendik” dedi.

Vali Tuna, Ramazan Bayramı tatilinde yaşadıkları sıkıntıları göz önüne alarak Kurban Bayramı hazırlıklarına daha şimdiden başladıklarını da belirterek, “Bu kapsamda Gökçeada hattında vapurlarda rezervasyon sistemine başlayacağız. Feribotlarda sıkıntının yaşanmaması için de önlemlerimizi alacağız. Bu bayramda ilimize ilginin bu kadar fazla olmasının en önemli sebebi Çanakkale’nin tanıtımının ve reklamının iyi yapılmasından kaynaklandı. Bunun da sonucunu böylece gördük. Gelecek dönemlerde Çanakkale’nin çok daha fazla ilgi göreceğine inanıyoruz” dedi.

Ramazan Bayramı’nda Çanakkale’de aşını araç ve yolcu yoğunluğu olmasına rağmen kazaların çok az olduğunu da belirten Vali Tuna, “Bu süre içinde sadece Gelibolu’da bir tane ölümlü kaza meydana geldi. Bunun dışında da il genelinde 13 yaralamalı kazamız oldu. Buda Türkiye geneline bakıldığında iyi bir oran” dedi.

Çanakkale’nin turizm yatırımlarına önem vermesi gerektiğini de belirten Vali Tuna, “Ramazan Bayramında ilimizdeki bütün oteller doldu. Yer sıkıntısı dahi yaşandı. Artık Çanakkale’nin turizm yatırımlarına önem vermesi gerekiyor. Geleceğimizi düşünerek bu konudaki çalışmalara hız vermemiz lazım” dedi.

Vali Tuna, Ramazan bayramında Çanakkale’nin en önemli turistik yerleri arasında bulunan Troia Antik Kentini 21 bin, Assos Antik Kentini de 11 bin 450 biletli kişinin ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir