Çanakkale ve Azerbaycan Barosu Kardeşlik Yolunda

Çanakkale ve Azerbaycan Barosu Kardeşlik Yolunda
03 Temmuz 2013

Çanakkale Barosu, resmi adı Azerbaycan Resbuplikası Vekiller Kollegiyası olan Azerbaycan Avukatlar Barosu ile kardeşlik yolunda ilk adımı attı. Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın Azerbaycan Avukatlar Barosu ile ortak çalışmalar yapmak ve kardeş baro olmak için temasa geçtiği öğrenildi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, “Çanakkale Barosu düzenlediği seminerlerle, sosyal, sportif, kültürel vb. faaliyetlerle örnek bir barodur. Baromuzun kabuğuna sıkışmış değil, pergel misali bir ayağı Çanakkale’de diğer ayağı ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerinde olan bir baroya dönüşmesini istiyoruz. Bu sebeple tarihi, etnik, kültürel vb. birçok yönden dokumuza uygun Azerbaycan Barosu ile temasa geçtik.” dedi.

Her iki baronun kardeş olması için gerekçeler olduğunu belirten Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, açıklamasında “Gerek Azerbaycan’ın manevi lideri Haydar Aliyev gerek ülkenin şimdiki yöneticileri gerekse Azerbaycan Barosu hukuk hassasiyetleri olan kişiler. Azerbaycan Barosu da etkin çalışmalar yapan bir barodur. Kurduğumuz temasla her iki baronun kardeş barolar olması yolunda adımlar atarak ilerleyen süreçte hukukun daha iyi ve etkin olması ve hukukçuların mesleki gelişimleri adına karşılıklı işbirliğine ve katkıya dayalı örnek çalışmalar içinde olmasını istiyoruz.” dedi. Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, açıklamasının devamında Çanakkale Barosu olarak başka ülkelerdeki adaletin işleyişini ve fiziki şartlarını görme, farklı bir ülkede yapılan yargı faaliyetlerini, adliyeleri ve meslektaşlarımızı tanıma adına bu tarz temaslarımız sürecektir. Kardeş barodaki meslektaşlarımızı Çanakkale’de misafir edeceğiz, kardeşlik ve işbirliği protokolü ile stajyer avukat değişimi gibi programları da uygulamak hedeflerimiz arasındadır.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir