Çanakkale ve Deniz Hukuku Paneli Yapıldı

Çanakkale ve Deniz Hukuku Paneli Yapıldı
30 Mayıs 2014

Çanakkale Valiliği himayelerinde, GESTAŞ tarafından düzenlenen ‘Çanakkale ve Deniz Hukuku’ paneli Çanakkale Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. Prof. Dr. Kerim Atamer (İÜ), Yrd. Doç. Dr. Dolunay Özbek (Bilgi Ünv.), Çanakkale Cumhuriyet Savcısı Alparslan Korkmaz, Dr. Cüneyt Süzel ve Türk P ve I Sigorta A. Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Teker panelist olarak toplantıya katıldılar.

Paneli; Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, daire müdürleri, kamu kurum kuruluşları ile konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda hukukçu takip etti.

Panelin birinci bölümünde Prof. Dr. Kerim Atamer; 01 Temmuz 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu’nda yer alan deniz ticareti ile hükümlerden, kanun yapılırken komisyonun yaptığı çalışmalardan, AB örneklerinden aldıkları bilgilerden ve uluslararası sözleşmelerden bahsetti. Atamer sözlerine artık konu ile ilgili uluslararası sözleşmelere Türkiye’nin de taraf olarak imza atmaya başladığını ifade ederek, bu yapılanma sonucunda Türkiye’nin de en çağdaş deniz hukuku kapsamlarından birine sahip olacağını belirtti. Kanunun bin 350’nci maddesinden başlayarak, bin 400’ncü maddesine kadar deniz ticaret hukuku hükümlerinin yer aldığını sözlerine ekledi ve bu hükümlerin getirdiği hak ve yükümlülüklerden örnekler vererek sözlerini sonlandırdı.

Yrd. Doç. Dr. Dolunay Özbek ise özellikle mültecilik ve göç nedeni ile denizde karşılaşılan ve doğrudan kişi ve insanlarla ilgili sorunlardan bahsederek uluslararası sözleşmelerin kesin tanımlardan uzak olmasının getirdiği sorunlara yönelik bir sunuş yaptı.

Cumhuriyet Savcısı Alparslan Korkmaz ise konu ile ilgili suçta kullanılan deniz araçlarına el konulması, bu konuda yaşanan sorunlar, uzun süren yargılamalar sonucunda karşılaşılan sorunlar, cezai yargılama süreçleri ve konu ile ilgili iç- dış sular, uluslararası sularla ilgili Türk Hukuku’nda bulunan hükümlerden örnekler vererek, zararsız geçiş hakkı ile bayrak hakkı ve Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’nden oluşan bir konuşma yaptı.

Konuşmalardan sonra soru-cevap bölümüne geçildi ve panelistler kendilerine yöneltilen sorulara yanıtlar verdi.

Panelin ikinci bölümünde ise, Dr. Cüneyt Süzel ve Türk P ve I Sigorta A. Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Teker, deniz hukukunda sigorta konusunda sunuş yaptı.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir