Çanakkale ve Eskişehir Tepebaşı Kardeşliği!

17 Mart 2018

Çanakkale Belediyesi ile Eskişehir Tepebaşı Belediyesi arasında düzenlenen kardeş kent protokolü, Belediye Meclis Salonunda düzenlenen tören ile imzalandı.

İmza töreni öncesinde Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyaretin ardından Meclis Salonunda düzenlenen imza törenine geçildi. Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Eşi Hale Gökhan, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ile Çanakkale ve Tepebaşı Belediyesi Meclis üyeleri katılım gösterdi.

“Kardeşliğin Bütün Türkiye’ye Yayılmasını Diliyoruz”

Törende konuşan Başkan Gökhan, Tepebaşı Belediyesi ile gerçekleştirilen Kardeş Kent Protokolü nedeni ile büyük bir mutluluk yaşadığını ifade ederek; “Tepebaşı Belediyesi Çanakkale’yi önemseyen bir belediyedir. Zafer Haftası içerisinde bu törenin olması bizim için ayrı bir anlam taşıyor. Bu ziyaret bizleri çok memnun etti. Bu kardeşliğin ve dostluğun bütün Türkiye’ye yayılmasını diliyoruz. Bu kardeşlik ilişkileri bizlere pozitif yansımalıdır. İnsanlar bu dostane ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu görmelidirler. Ben Sayın Ahmet Başkanıma protokolü imzalamak için Çanakkale’ye teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum. Eskişehir Türkiye’nin en güzel illerinin başında geliyor. Oradaki tüm başkanlarımız son derece başarılı bir biçimde kentlerini yönettiler ve örnek kent oldular. Eskişehir’le kardeşlik çok daha anlamlı oldu” dedi.

“Kardeşliği Yaygın Hale Getirmeliyiz”

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise konuşmasında; “Bugün yine Çanakkale’deyiz. Çanakkale’ye gelmek bana ayrı bir mutluluk veriyor. Burada bir savaş değil bir destan yazıldı. İnsanların yakın tarihini çok iyi öğrenmeleri gerekiyor. Bizim iki önemli destanımız vardır. Birincisi Çanakkale Destanı, ikincisi Kurtuluş Savaşı Destanı’dır. Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını, başkaları çizer. Çanakkale olağan üstü, milli bir toprak. Nereye bakarsanız şehit var. Halen daha şehitlerin kokusu alınabiliyor. Eskişehir’e burayı gezip gelen insanlarımız bir başka geliyorlar. Yaşlılar biz umreye neden başka yerlere gidiyoruz diyorlar. Tepebaşılı olarak Eskişehir’de Çanakkale’yi görmeyen kalmayacak. Yarın da bin 500 kişi Çanakkale’ye gelecek. Bugün bu güzel topraklarda, bu güzel etkinliğin sözleşmesini imzalayacağız. Daha iyi etkinlikler ortaya çıkacak diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Mustafa Kemal Atatürk’ün İzindeyiz”

Törende son olarak söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; “Hem Belediye Başkanlarımıza hem de iki Belediyenin meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Kardeş şehir olmak önemlidir. Bu hafta hem Çanakkale için hem de ülkemiz için önemlidir. Çanakkale ruhuna yakışır bir biçimde 18 Mart’ı kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyetin temelinde Çanakkale vardır. Bu memleketin her köşesinde yurttaşımız birlikte bağımsızlık mücadelesi verdiler. Biz de Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyoruz. Kardeş kent protokolünde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Gökhan ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç kardeş kent protokolünü imzaladı. Ardından Başkan Gökhan ve Ataç karşılıklı hediye takdiminde bulunurken, tören hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi. Başkan Gökhan törenin ardından Kardeş Kent Belediyesi heyetini için düzenlediği akşam yemeği düzenledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir