Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde

Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde

Kültür Ve Turizm Bakanlığı, bu yıl UNESCO’ya Anavarza Antik Kenti’nin de aralarında bulunduğu 13 ayrı dosyayla başvurdu ve Dünya Miras Merkezi’nce gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonucunda 13 dosya da kabul edildi.
UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından 15 Nisan’da yapılan değerlendirme sonucunda Dünya Miras Geçici Listesi’ne kabul edilen alanlar şöyle: Anavarza Antik Kenti (Kozan, Adana), Anadolu Selçuklu Medreseleri (Konya, Kayseri, Sivas, Erzurum, Kırşehir), Kaunos Antik Kenti (Muğla), Kızkalesi (Mersin), Arslantepe Arkeolojik Alanı (Malatya), Kültepe Arkeolojik Alanı (Kayseri), Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları (Çanakkale), Eflatunpınar Kaya Anıtı (Konya), İznik (Bursa), Mahmutbey Camii (Kastamonu), Ahi Evran Türbesi (Kırşehir), Titus-Vespasianus Tüneli (Hatay), Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup Kilisesi ((Mardin).
Öte yandan Anavarza Antik Kenti’nden Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından 3 Eylül 2012 tarihinde ilk arkeolojik kazı çalışması başlatılmıştı. Sütunlu caddeleri, mozaikler, kapılar, kiliseler, hamamlar, Anadolu’da yapılan en eski caminin Roma olimpiyatlarının yapıldığı stadyum ve Antik tiyatro alanları gibi birçok tarihi mekan Anavarza Antik Kenti bünyesinde bulunuyor.


Kaynak: haberler.com
Filtreler:
Görüntülenme: 64
Google Analytics verileri olup, manipüle edilemez bir kaynak kullanılmıştır. Günde bir kere güncellenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir