Çanakkale Yeni Kent Meydanına Kavuşuyor

06 Temmuz 2012

Çanakkale Belediyesi tartışmalara konu olan iskele meydanı ile ilgili son durumu web sayfası aracılıyla duyurdu.

Çanakkale Belediyesi yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

2002 yılından beri devam eden, 2012 yılı Nisan ayı itibariyle hızlanan çalışmalar sonucunda İskele Meydanı’nda yeni bir “Kent Meydanı” yapılması için gerekli yasal prosedürler tamamlandı.

Meydanda yer alan Çanakkale Belediyesi mülkiyetindeki parsel ile İl Özel İdaresi mülkiyetindeki Anafartalar Oteli’nin bulunduğu parsel açık Meydan Alanı olarak kamunun kullanımına sunuluyor.

Bu amaçla Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın, Belediye mülkiyetinde yapılmakta olan “Çanakkale Çarşı Projesi”ni durdurması ile başlayan süreç, Çanakkale Valisi Güngör Azim TUNA’nın da katkılarıyla İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi’nin kararı ile Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na her iki parselin de “Kent Meydanı” olarak planlandığı plan değişikliğinin kurulca da uygun bulunarak onaylanması ile sonuçlanmıştır.

Belediye ve İl Özel İdaresinin mülkiyetindeki parsellerin birlikte “Kent Meydanı” olarak kamunun kullanımına sunulmasına yönelik olarak 26.06.2012 tarihinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider ve Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna tarafından imzalanan “Kullanım Protokolü” kapsamında çalışmalar yürütülecektir.

Bu amaçla öncelikle Anafartalar Oteli’nin bulunduğu alanın yasal terk işlemi yapılarak tamamlanmıştır. Bundan sonraki aşamada kent meydanının kent halkıyla birlikte projelendirilmesi amacıyla, öncelikle Kent Konseyi, Sivil Toplum Örgütlerinin vb. katıldığı toplantılar yapılarak görüş ve öneriler alınacaktır.

Görüş ve öneriler ayrıca www.canakkale.bel.tr. adresindeki Belediyemiz İnternet sitesinden de alınacaktır. Görüş ve önerilerin alınması sonrasında da Koruma Kurulu onayına sunulmak üzere “Kentsel Tasarım Projesi” hazırlanacaktır.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir