Çanakkale, Zorunlu Askerlik Sırasında Yaşanan Hak İhlalleri Raporunda İlk 5’te!

26 Ekim 2012

Zorunlu askerlik sırasında yaşanan hak ihlalleri ile mücadele etmek amacıyla 2011 yılı Nisan ayı başlarında kurulan Asker Hakları internet sitesi, bir yıl içinde siteye gelen başvuruların örneklerini ve başvurulara dair sayısal verileri bir rapor haline getirdi.

Zeynep Özdemir Eren ve Tolga İslam’ın derlediği, kolektif ve gönüllü bir çalışmanın ürünü olan raporda, bir yıl içinde siteye yapılan başvurular, kötü muamele biçimlerine göre tasnif edilerek, başvurulardan alıntılar eşliğinde değerlendiriliyor.

Askerhaklari.com sitesine gelen anlatılara dayanarak hazırlanan raporun, istisnasız toplumun tüm kesimleri üzerinde doğrudan ya da dolaylı etkileri olan bir sorunu görünür kılmak ve zorunlu askerlik yapan bireylere yönelik kötü muamelelerin sonlanmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlandığı belirtilirken raporun zorunlu askerliğin sorunlu hallerini mağdurların anlatıları üzerinden dolaysız bir şekilde aktardığı vurgulanıyor.

ÇANAKKALE İLK 5’TE!
Raporda 25 Nisan 2011-24 Nisan 2012 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede askerhaklari.com sitesi’nin 63 farklı ilden ve Kıbrıs’tan 432 başvuru aldığı belirtilirken Ankara ve Kıbrıs hariç, başvuruların özellikle ülkenin en batısı ve en doğusunda yoğunlaşmakta olduğu ifade ediliyor.

Zorunlu askerlik yapanlara ve yapmış olanlara maruz kaldıkları kötü muameleleri aktarma olanağı sunan siteye en fazla başvurunun Ankara’dan yapıldığı (37 başvuru) belirtilirken Ankara’yı sırasıyla Kıbrıs (26), İzmir (25), İstanbul (23) ve Çanakkale (17) izliyor. Ankara, İzmir ve İstanbul’da hakaret, Kıbrıs ve Çanakkale’de ise dayak en fazla şikayet edilen konular arasında yer alıyor.

Rapor kapsamında değerlendirmeye alınan 432 başvurudan çıkarılan sayısal verilere göre birinci sırayı 206 başvuru ile hakaret ve aşağılama, ikinci sırayı 169 başvuru ile kasten yaralama almakta. Sırasıyla diğer başvurularda aşırı fiziksel aktiviteye zorlanma, yeterli sağlık hizmeti alamama, tehdit edilme, orantısız cezalara çarptırılma, şahsi işlerde çalıştırılma, uykusuz bırakılma ve devrecilik fiillerine maruz kalındığı ifade edilmiş.

Zorunlu Askerlik Sırasında Yaşanan Hak İhlalleri Raporu askerhaklari.com sitesinde paylaşıma sunuluyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir