Çanakkale’de “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” Etkinlikleri

Çanakkale’de “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” Etkinlikleri
10 Ocak 2012

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) üyeleri “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kapsamında Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından hayatlarını kaybeden duayen gazetecilerin mezarlarını ziyaret ederek andı.

Sabah Cumhuriyet meydanında düzenlenen törene katılan Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti üyeleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Atatürk Anıtına çelenk koldu. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkan Burak Gezen, gazetecilerin çalışma koşullarına iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edildiğini belirterek, “51 yıl önce kabul edilen bu yasayla çalışma yaşamında yıpranma hakkını kazanan gazeteciler için 10 Ocak bir bayrama dönüştü. Ancak 1971 yılındaki ihtilalle birlikte gazetecilerin hak ve özgürlüklerine bazı kısıtlamalar getirilince 10 Ocak bayram olarak kutlanmaktan çıkarıldı ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başlandı. Ne yazık ki, çok zor koşullar altında görevlerini yapan basın mensupları, 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü bu yasa değişikliği ile gazetecilerin yıpranma hakkı adeta gasp edilmiştir. Oysa 1961 yılından buyana gazeteciler çalıştığı her yıla karşın 3 ay yıpranma hakkı alıyor ve 20 yıl çalışmışlarsa 5 yıl erken emekli oluyorlardı. Bugün yıpranma hakkı kalktığından gazeteciler de 65 yaşından önce emekli olamıyor. Gazeteciler sürekli stres altında, hatta can güvenliği tehdidi altında günün 24 saati, haftanın 7 günü ve yılın 365 günü görev yapmakta. Meslekleri uğruna canlarını yitiren meslektaşlarımız var. Son dönemde, gazeteci kökenli bazı milletvekillerinin basın çalışanlarının yıpranma haklarının geri verilmesi için hazırladıkları yasa teklifini dikkatle takip etmekteyiz. Bugün gazeteciler bu sebeplerden dolayı 10 Ocak’ı buruk şekilde kutluyor. Ellerinden alınan yıpranma hakkının ivedilikle geri verilmesiyle birlikte 10 Ocak tarihi çalışan gazeteciler için yeniden bir bayrama dönüşecektir” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından cemiyet üyeleri şehir mezarlığına geçerek ebediyete intikal eden duayen gazeteciler Yaşar Türe, Turhan Narler ve Mehmet Cantürk’ün mezarlarına çiçek bırakıp dua etti. Mezarlıkta bir konuşma yapan Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Burak Gezen, büyük emekler sarfederek yıllarca basın camiası içinde yer alan duayen gazetecileri unutmalarının mümkün olmadığını belirterek, onların izinden yollarına devam ettiklerini söyledi. Gezen, ayrıca duayen Gazeteci Mehmet Cantürk’ün mezarını da cemiyet üyeleri olarak Haziran ayına kadar yaptıracaklarını sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir