Çanakkale’de 13 Yaşındaki Çocuğa “Gezi” Davası

Çanakkale’de 13 Yaşındaki Çocuğa “Gezi” Davası
10 Aralık 2013

Çanakkale’de Gezi Parkı gösterileri sırasında yola sprey bir boyayla yazı yazan 13 yaşındaki bir çocuğa ‘kamu malına zarar’ suçundan dava açıldı. Savcı, çocuğa iki yıla kadar hapis cezası verilmesini aksi halde koruma kararıyla yuvaya alınmasını talep etti.

Radikal Gazetesi’nden İsmail Saymaz’ın haberine göre, Çanakkale’de Gezi Parkı gösterileri sırasında yola sprey bir boyayla “Hükümet istifa”, “Faşizme ölüm”, “Fuck the police” yazdığı iddia edilen ilkokul öğrencisi B.T.İ.’ye, “Suçun anlam ve sonuçlarını algılayabilecek psikososyal olgunluğa erişmemiştir” yönündeki psikolog görüşüne rağmen ve yasalara göre cezai sorumluluğu bulunmadığı halde ‘kamu malına zarar’ suçundan dava açıldı. Savcı, çocuğa iki yıla kadar hapis cezası verilmesini aksi halde koruma kararıyla yuvaya alınmasını talep etti.

Habere göre, İnönü ve Demokrasi Caddelerinde yol ve kaldırımlarda yer alan yazılar üzerine yapılan incelemeler sonucunda yazıların ilkokul sekizinci sınıf öğrencisi B.T.İ. tarafından yazıldığı belirlenerek ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçunu düzenleyen 301. maddeden işlem yapılması istenirken Çocuk Şubesi 301’i ‘aşırı’ bularak, ‘mala zarar’dan suç duyurusu yaptı. 4 Temmuz’da savcılığa çağrılan B.T.İ. ise, psikolog eşliğinde alınan ifadesinde, “Herhangi bir kurum ve kuruluşa hakaret etmeksizin slogan atanlardan duyduğum ‘Hükümet istifa’ ve ‘Faşizme ölüm’ gibi ibareler yazdım. Ancak açıkçası ne yazdığımı tam olarak hatırlamıyorum. Herhangi bir duvara yazı yazmadım” dedi.

Haberin devamı ve ayrıntıları Radikal Gazetesi sayfalarında okunabilir: 13 yaşındaki çocuğa Gezi davası: Ya hapse ya da yuvaya! / Radikal

[Görsel: Arşiv/Sembolik]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir