Çanakkale’de 18 Mart Töreni Hazırlıkları Sürüyor

05 Mart 2012

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü törenleri için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

İl merkezi ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda gerçekleştirilecek törenler sebebiyle hazırlıkların bütün hızla sürdüğü Çanakkale’de, şehitliklerde bakım çalışmaları da hız kazandı. 18 Mart törenleri öncesi tarihi yarımadada şehitlikler ve anıtlar gözden geçirilerek bakımları yapılırken, Şehitler Abidesi’nin ön kesiminde yapılacak törenler sebebiyle de bölgeye tribünler kurulmaya başlandı. Öte yandan, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Kabatepe Tanıtma Merkezi’nin bulunduğu yerde yapımı tamamlanan ve 18 Mart törenleri kapsamında açılışı yapılacak olan simülasyon merkezinin etrafında da çevre düzenleme çalışmaları son aşamaya geldi. 60 milyon dolara malolan simülasyon merkezini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açmasının planlandığı bölgede bir aksaklığın olmaması için yetkililer önlemlerini almaya devam ediyor. Yurdun değişik bölgelerinden binlerce kişinin gelmesinin beklendiği Çanakkale’de otellerde de doluluk oranı yüzde yüzlere ulaştı.

Çanakkale Turistik Otel İşletmecileri ve Yatırımcıları Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Ali Akol, her yıl 18 Mart ve 25 Nisan törenleri öncesi otellerde doluluk oranlarının yüzde yüzlere ulaştığını belirterek, “18 Mart törenleri öncesi de ilimizde otellerde doluluk oranlarının yine yüzde yüzlere ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

ZAFER HAFTASI ETKİNLİKLERİ 12 MART’TA BAŞLIYOR
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek Zafer Haftası ise, 12 Mart Pazartesi günü başlıyor. 12 Mart Pazartesi sabahı saat 10.00’da Çimenlik Kalesi’nde gerçekleştirilecek Zafer Haftası etkinlikleri, açılış töreni ve övünç madalyalarının takdimi ile başlayacak. Aynı gün içinde çeşitli sergilerin açılışı yapılacak ve Eceabat ilçesinde “1915 Şehitleri Çanakkale Destanı Tiyatrosu”nun gösterimi gerçekleştirilecek. Gece de Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda “Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Konferansı” ile “Tiyatral Şiir Gecesi” etkinliği düzenlenecek. 13 Mart Salı günü ise il merkezinde çeşitli sergilerin açılışı yapılacak, paneller ve tiyatro gösterileri sunulacak. 14 Mart Çarşamba günü sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Koşusu”nun startı verilecek. Aynı gün içinde İntepe İzcilik Okulu’nda “Çanakkale Deniz Zaferi İzci Kampı” başlayacak. “Çanakkale Savaşları”nda Cephe Gerisi Sağlık Hizmetleri Sempozyumu”, desen ve gravür sergileri ve “Aşıkların Dilinden Çanakkale” etkinliği ile çarşamba günkü programlar sona erecek. 15 Mart Perşembe günü ise Olimpik Yüzme Havuzu’nda “Çanakkale Deniz Zaferi Yüzme Yarışmaları” yapılacak. 18 Mart stadyumunda da pist yarışmaları gerçekleştirilecek. “Osmanlı Padişah Tuğraları Sergisi” ve çeşitli konserlerin de yapılacağı etkinlikler vatandaşların ziyaretine açık olacak.16 Mart Cuma günkü program ise çeşitli sergi açılışları, yarışmalar ve konserlerle devam edecek.

Cuma günkü programda ayrıca öğlen Şehitler Camii’nde Çanakkale şehitleri için mevlit okutulacak. 17 Mart Cumartesi günü de çeşitli sportif faaliyetler, Çanakkale Boğazı gezisi, sergiler ve tiyatro gösterileri olacak.

18 MART TÖRENLERİNE BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN DA KATILMASI BEKLENİYOR
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü törenleri ise, 18 Mart Pazar sabahı 08.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayacak. Ardından 18 Mart Stadyumu’na geçilecek. Mehteran bölüğünün konseri ile devam edecek kutlama programı, Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın bayrağa tokası, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sürecek. Vali, belediye başkanı ve Boğaz Garnizon Komutanının vatandaşların bayramını kutlamasından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacak. 50 dansçı ve 10 ayrı yörenin belli bir koreografi ile sunumundan sonra program geçit töreni ile sona erecek.

Aynı gün saat 13.00’de Şehitler Abidesi’nde ayrı bir kutlama programı daha düzenlenecek. Törenden sonda hava ve deniz birlikleri Çanakkale Boğazı’nda resmi geçit töreni gerçekleştirecek. Saat 16.30’da yapımı tamamlanan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Simülasyon Merkezi ile diğer yerlerin toplu açılış töreni yapılacak. Etkinlikler gece fener alayı ile sona erecek. Çanakkale Zafer Haftası etkinlikleri 25 Mart Pazar gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek. Kutlamalar 25 Mart Pazar akşamı saat 20.30’da Orhan Hakalmaz konseri ve havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Başbakan Erdoğan’ın 17 Mart 2012 günü resmi ziyaretler sebebiyle Almanya’da olacağı ve bu ziyaretin ardından aynı gece havayolu ile Çanakkale’ye gelerek, sabah 18 Mart törenlerine katılmasının beklendiği öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir