Çanakkale’de 19 Mayıs Coşkusu

19 Mayıs 2012

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Çanakkale’de törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, gençlik yürüyüşüyle devam etti. Protokol ve öğrenciler, şarkılar ve marşlar eşliğinde valilik önüne kadar yürüdü. Daha sonra burada bir tören düzenlendi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu bir konuşma yaptı. Uslu, “İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan bir milletin var oluşunun temellerinin atıldığı bugünü birlikte yaşıyoruz, coşkusunu beraber paylaşıyoruz. Çağdaş Türkiye’nin temellerini atan Atatürk, bu ilk kıvılcımdan hayat bulan büyük kurtuluş destanının bir hatırası olarak 19 Mayıs gününü gençlere armağan olarak bırakmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından Atatürk’ün Gençliğe hitabesi ve Gençliğin Ata’ya cevabı okundu. Kutlamalar, çeşitli spor gösterileriyle sona erdi.

BİGA’DA 19 MAYIS KUTLAMALARI
Çanakkale’nin Biga ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.

CHP Biga İlçe Başkanlığı, Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. CHP İlçe Başkanı İsmail Işık, “Biga’da program yapmak istediğimizi ve çelenk bırakmak istediğimizi Kaymakamımız Fatih Genel’e belirttik, ama bize yasak olduğunu söyledi. Biz de biraz önce çelenk koyma törenine katılmadık ve kendimiz tüm yasaklara ve her şeye rağmen çelengimizi koyduk” dedi.

Sözlerine “Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz” diyerek başlayan CHP Biga Gençlik Kolları Başkanı Hasan Cesur ise, herkese büyük görevler düştüğünü söyledi. Cesur, “Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği biz gençlere büyük görevler düşmektedir. Ülkemizi bilim, sanat, siyaset ve spor alanında dünya sahnesine çıkartacağız. Hepimizin bu bayramı kutlu olsun” diye konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir