Çanakkale’de 2010 Yılında 2554 Ton Ambalaj Atığı Toplandı

31 Ocak 2011

Çanakkale’de Katı Atık Yönetim Birliği (ÇAKAB) havzasında, “Ambalaj Atıklarının Ayrı Toplanması Projesi” kapsamında 2010 yılında 2 bin 554 ton ambalaj atığı toplandığı açıklandı.

ÇAKAB yetkilileri ilk aylarda günde 4 ton toplanan ambalaj atık miktarının vatandaşların bilinçlenmesi ile günlük 8 tona kadar çıktığını belirterek, “Resmi olarak 15 Mart 2010 tarihinde hizmete giren “Ambalaj Atıklarını toplama ve Ayırma Tesisi” ile birlikte Katı Atık Yönetim Birliği (ÇAKAB) havzasında ambalaj atığı toplama çalışmalarına hız verildi. İlk etapta günde 4 tona yakın ambalaj atığının toplandığı bölgede bu rakam gün geçtikçe artmaya başladı. Günde 8 tona yakın ambalaj atığının toplandığı il merkezinde 2010 yılında toplanan atık miktarı da 2 bin 554 tona ulaştı” dedi.

ÇAKAB yetkilileri ilk etapta pilot bölge olarak belirledikleri Esenler bölgesinden başlanan çalışmaların etap etap diğer mahallerde de başlanacağını belirterek, “Bu kapsamda Barbaros mahallesinde de ambalaj atıklarının toplaması konusunda çalışmalara başladık. Kısa sürede burada da Esenler mahallesinde olduğu gibi atıkları toplayacağız. Şuan ÇAKAB havzasında yüzde 28’lik kısımda ambalaj atıklarını toplayabiliyoruz. Yapmaya başladığımız yeni çalışmalarla Şubat ayı sonunda bu oran yüzde 68’lere ulaşacak. Böylece 2010 yılında 2 bin 554 ton topladığımız ambalaj atığı miktarı 2011 yılında 5 bin tona kadar ulaşacak. Günde de toplanan miktar 15 tona kadar ulaşacak” dedi.

Yetkililer ÇAKAB havzasında ambalaj atığı toplamak için 88 kumbara ve 33 kafes bulunduğunu da belirterek, “Vatandaşlarımızın yakın ilgisi bizleri memnun ediyor. Ambalaj atıklarını belirtilen yerlere atarak ekonomiye katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımıza bu sebeple teşekkür ediyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir