Çanakkale’de Nevruz Kutlamaları

21 Mart 2012

Çanakkale’de düzenlenen çeşitli etkinliklerde vatandaşlar Nevruz’u kutladı.

Esenler bölgesinde gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş katılırken yapılan konuşmalar sonrasında vatandaşlar nevruz ateşi etrafında halay çekti. Nevruz Bayramı nedeniyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda da bir etkinlik düzenlendi.

Çanakkale Belediye Başkanı ile dostluk ve iş birliği protokolü imzalayan Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, “Siz Ahmet Türk’ün, Selahattin Demirtaş’ın, Kürtlerin uzattığı barış elini görmek zorundasınız. 30 yıldır denemediğiniz yöntem kalmadı. Diyalog ve müzakereyi şimdiden başlatın. Aksi halde yarın çok geç olabilir” dedi.

Esenler bölgesinde gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile birlikte giden Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, burada yaptığı konuşmada Nevruz’u Çanakkale’de kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bilinmelidir ki, yaşanan bu acılar ve bu acıları bir daha yaşamamak adına gelişen anlayışımız, bizi birlikte yaşamaya zorluyor. Artık acıları yarıştırmanın zamanı değil, artık acıları bitirmenin zamanıdır. Bunun tek bir reçetesi var. Herkesin bu ülkede kendi inancıyla, kendi diliyle, kendi kimliği ile farklılığı ile bir arada yaşamasıdır. Bunun adı anayasal yurttaşlıktır, eşit özgür yurttaşlıktır. Biz bunu istiyoruz. Biz bu ülkenin demokratikleşmesini istiyoruz. Bu ülkede halkların demokratik bir anayasada buluşmasını istiyoruz. Biz herkesin kendi ana dilinde eğitim hakkını istiyoruz. Biz inananların kendi inancıyla yaşamasını istiyoruz. Ama mevcut hükümetin tavrı ve yaklaşımı böyle değil. Biz buradan hükümetin Nevruz’a yönelik baskı ve şiddet uygulamasını protesto ediyoruz. Daha dün barışçıl şekilde Batman’da Nevruz’u kutlamaya çalışan halka yönelik ve Demokratik Toplum Kongresi’nin Başkanı Sayın Ahmet Türk’e karşı yapılan saldırıyı da kınıyoruz. Çözüm yumruk değil, çözüm elleri çözüme uzatmaktır. Siz Ahmet Türk’ün, Selahattin Demirtaş’ın, Kürtlerin uzattığı barış elini görmek zorundasınız. Demokratik bir Türkiye’de Kürtlerin de Süryanilerin de Ermenilerin ve diğer bütün halkların da çıkarı vardır. Ben buradan Türkiye’deki bütün politikacılara bir kez daha sesleniyorum: Eğer bu ülkede yaşayan insanları seviyorsanız gelin, bir şey yapın. 30 yıldır denemediğiniz yöntem kalmadı. Ama bir tek yöntem kaldı. Diyalog ve müzakereyi şimdiden başlatın. Aksi halde yarın çok geç olabilir. Artık bu ülkenin yeni acılar yaşamaya tahammülü yok. Bu ülkedeki halklar barış, saygı, kardeşlik istiyor. Bunu istemek suçsa biz bu suçu işleyeceğiz. Hiç kimse bu iradeyi kıramayacaktır” ifadelerini kullandı.

“ARTIK BU ÜLKENİN TOPRAKLARINDA KAN İSTEMİYORUZ”
Konuşmasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanan olaylara da değinen Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, “Artık bu topraklarda kan dökülmesini istiyoruz. Evlatlarımız ölsün istemiyoruz. Artık bir dağdakinin annesinin, bir askerin annesinin ağlamasını istemiyoruz. İşte Çanakkale Belediyesi ile yaptığınız dostluk anlaşmasındaki kardeşliğimiz bunun içindir. Bu acıyı bitirmek içindir” dedi.

Konuşmasında Diyarkakır’daki Nevruz olaylarına da değinen Abdullah Demirbaş, “Diyarbakır Nevruz’u aslında çok şeyi ifade ediyor. Artık yasaklamaların, baskının, tutuklamaların, gözaltıların bir anlamının kalmadığını gösteriyor. Artık ölüm kar etmiyor. Artık kimse ölümden de korkmuyor. Artık bir şey bilinmelidir. Biz bu ülkede artık ölümleri yaşamak yerine, yaşamı yaşamak istiyoruz. Ölüp öldürmek yerine yaşayıp yaşatmak gerekiyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile birlikte Nevruz ateşini yaktı. Kalabalık daha sonra Nevruz ateşi etrafında halay çekti.

ÇOMÜ’DE NEVRUZ KUTLAMASI
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, (ÇOMÜ) düzenlediği etkinliklerle Nevruz’u kutladı.

Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Acer, üniversite yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale ve Çevresi Halkbilimi Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Aziz Kılınç’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte Müzikle İletişim Topluluğu’nun organizasyonunda Şef Okutman Sedat Çılgın yönetiminde Türk Halk Müziği Konseri verildi. Doç. Dr. Aziz Kılınç, “Kültür Coğrafyamızda Nevruz Kutlamaları” başlıklı konuşmasında Nevruz’un anlam ve önemi hakkında bilgiler vererek eski Türklerin ve İranlıların, Nevruz’u yılbaşı olarak kabul ettiklerini belirtti. Doç. Dr. Aziz Kılınç, birlik ve beraberliğin simgesi haline gelen Nevruz’un yeni gün anlamına geldiğini ve Anadolu’da, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde ve Balkanlarda bir bayram olarak kutlanıldığını kaydetti. Konuşmasının ardından Doç. Dr. Aziz Kılınç’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Acer tarafından çiçek takdim edildi. Türk Halk Müziği Konseri’nde de dinleyicilerin keyifli anlar yaşadığı gözlendi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir