Çanakkale’de 24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım 2011

24 Kasım Öğretmenler Günü bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinlik ve ziyaretlerle kutlanıyor.

KEPEZ BELEDİYE BAŞKANINDAN KARANFİLLİ KUTLAMA
Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesinde Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle beldede bulunan okulları ziyaret ederek öğretmenlere karanfil dağıttı.

Emekli öğretmen olan Meclis Üyeleri Yüksel Özdemir ve İsmail Uyanık ile Meclis Üyesi Musa Gökdeniz’in de katıldığı ziyaretlerde öğretmenlerin bu gününü kutlayan Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, “Mustafa Kemal Atatürk 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri ile okuma yazma seferberliği başlatmış ve Atatürk bu çalışmalara başöğretmen sıfatıyla katılmıştır. İşte anlamı büyük olan bu günde sizlerin huzurunuzda kıymetli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenim” dedi.

ŞEHİT ÖĞRETMEN AİLELERİNE ZİYARET
Çanakkale’nin Çan ilçesinde her ikisi de 1992 yılında şehit edilen öğretmenler, Öğretmenler Günü’nde saygıyla anıldı.

Çan Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenleri, Öğretmenler Günü nedeniyle 16 Eylül 1992 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Otluk Köyü Gördük Mezrası İlkokulu öğretmeni iken şehit edilen Engin Eker’in annesi 75 yaşındaki Feride Eker’i Çan ilçe merkezindeki evinde ziyaret etti. Anne Feride Eker, rahmetli şehit oğlu Engin Eker’in görev yaptığı yerdeki durumu hakkında bilgi vererek, “Oğlum görev yaptığı köyde yaklaşık üç sene çalıştı. İlk iki yıl kimse oğlumu rahatsız etmedi. Ancak üçüncü sene de durum değişti. Kendisi bize okuldaki çocukların eğitim durumunun çok iyi olduğunu söylerdi. Oğlum, çocuklarının bilinçlenmesini ve aydınlanmasını istemeyenlerce şehit edildi” dedi.

19 Şubat 1967 Çan doğumlu Engin Eker adına Çan’ın Karşıyaka Mahallesi’nde adını taşıyan İlköğretim Okulu bulunuyor. Şehit Öğretmen Engin Eker’in Çan Şehir Mezarlığı’ndaki kabrini annesi Feride Eker ile birlikte ziyaret edip dua eden Çan Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mithat Kula, Tarih Öğretmeni İbrahim Tozlu, Matematik Öğretmeni Halil Mutlu ve Felsefe Öğretmeni Aziz Savaş Feride Eker’i de yanlarına alarak özel araçları ile 1 Mart 1964 tarihinde Çan’da doğan ve eşi Zeynep hanımla birlikte 11 Ekim 1992 yılında görev yaptığı Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Bölümlü Köyü İlköğretim Okulu’nda şehit edilen Emin Aydın’ın ailesine de ziyarette bulundu. Şeyma adında spastik özürlü bir kız çocuğu olan şehit öğretmen Emin Aydın’ın adı da öğrenci yetersizliği nedeniyle şu kapalı olan kendi köyündeki Maltepe İlköğretim Okulu’na verilmişti.

Ziyaretin ardından şehit öğretmen Emin Aydın’ın annesi Fethiye Aydın, babası Hüseyin Aydın, ablası Hatice Aydın ve erkek kardeşi Rüstem Aydın ile birlikte, Maltepe Köyü Kabristanı’na gidilerek burada da dua edildi.

Ziyaretlerde Çan Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenleri şehit ailelerine, “Bizler de sizin evlatlarınız olarak her zaman yanınızda olmaya çalışacağız. Şehit edilen öğretmen kardeşlerimiz adlarını sonsuza dek yaşatıp anacağız” şeklinde konuştu.

92 YAŞINDAKİ EMEKLİ ÖĞRETMENE ZİYARET
Çanakkale’nin Çan ilçesinde milli eğitim camiasında 1944-1974 yılları arasında eğitmen olarak 30 yıl görev yapan 92 yaşındaki emekli eğitimci Ahmet Öztürk ziyaret edildi.

Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Öğretmenevi Müdürü Soner Boylu ve Müdür Yardımcısı Salih Bilir ile birlikte ilçede yaşamını sürdüren 92 yaşındaki Ahmet Öztürk’ü evinde ziyaret etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, ziyarette “Sağlık durumu ve neşesinin gayet iyi olduğunu gördüğümüz Ahmet Öztürk hocamız ile tanışmaktan çok mutluyuz” dedi.
1919 doğumlu, hayatı Cumhuriyetle özdeşleşmiş olan, Çan ilçesi eğitim hayatında önemli yer tutan Ahmet Öztürk de unutulmamış olmanın kendisini çok duygulandırdığını ve bu ziyaretten büyük onur, mutluluk duyduğunu kaydetti.

GELİBOLU BELEDİYE BAŞKANI ÖZACAR’DAN OKUL MÜDÜRLERİNE ATATÜRK AJANDASI
Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilçe milli eğitim müdürü ile bazı okul müdürlerini ziyaret ederek kendilerine ajanda hediye etti.

Gelibolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu’yu makamında ziyaret eden Belediye Başkanı Mustafa Özacar, yerel yönetim olarak ilçedeki birçok kurumun sorunlarına eğildiklerini ancak, eğitime ve eğitim kurumlarına ayrı bir önem gösterdiklerine değindi. Gelibolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu ise, “Bu konuda gerçekten şanslı bir kurumuz. Belediyemiz ihtiyaç duyduğumuz her konuda bize ellerinden gelenin fazlasını yapmaktadır” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanı Özacar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu’ya ve ziyaret ettiği Gazi Süleyman Paşa İlköğretim Okulu Müdürü Abdurrahman Avcı ile 6 Kasım İlköğretim Okul Müdürü İlker Doğan’a günün anısına Atatürk 2012 Ajandasını hediye etti.

BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Gelecek aydınlık günleri inşaa edecek yeni nesilleri emanet ettiğimiz, her koşulda görevlerini yerine getirmek üzere yılmadan çaba sarf eden öğretmenlerimiz kuşkusuz en değerli varlıklarımızdır.

Van’da depremin yarattığı enkaz altında kalarak can veren, terörün soğuk nefesini hissederek öğretme aşkından vazgeçmeyen, karlar altında yolları kapanmış uzak bir köy okulunda daha çok çocuğumuzu eğitmek, topluma kazandırmak üzere engel tanımadan görevlerini sürdüren öğretmenlerimiz, tüm zor koşulları göğüsleyerek yürütürler mesleklerini.

Ulus olarak zorlu mücadeleler sonucu kazandığımız bağımsızlığı, ulusal egemenliği, Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan değerleri koruyup, yücelterek yaşatacak kuşakları yetiştiren tüm öğretmenlerimizin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk?ün Başöğretmenliği kabul ettiği gün de olan 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten duygularımla kutlarım.

Cumhuriyetimizin kurulduğu günden bugüne kalkınmamızda en ön saflarda, yarınlara ümit aşılayarak, yorulmadan ve kararlılıkla yer alan öğretmenlerimize tüm Çanakkale halkı adına şükranlarımı sunuyorum.

AK PARTİ KADIN KOLLARI OKULLARI GEZEREK ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI
Ak Parti Kadın Kolları ve 23. Dönem Ak Parti Milletvekili Müjdat Kuşku’nun eşi Aynur Kuşku Merkez’de bulunan İlköğretim okullarını gezerek öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladılar.

Kadın Kolları Öğretmenlerin hakkının ödenmeyeceğini sağlıklı eğitimli bireylerin yetişmesinde en büyük rolü olan eğitimcilerin gününü en içten dileklerle kutladıklarını sadece bugünde değil sabırla ve büyük özveri ile evlatlarımızı yetiştiren eğitimcilerin 365 gün yanlarında olduklarını belirttiler.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÇAN’DA TÖRENLERLE KUTLANDI
Öğretmenler Günü, Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’nin Çan ilçesinde de törenlerle kutlandı.

Çan’daki etkinlikler, Atatürk Şehir Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Kutlama törenlerine Sevim Bodur Sağlık Meslek Lisesi Salonu’nda gerçekleştirilen programla devam edildi. İstiklal Marşı’nın okunması ve mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Çan Zeynep Bodur Okyay Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Öğretmeni Seçil Türksal’ın yaptığı konuşma ile başlayan programda, emekli öğretmenler adına ise Zeki Pala bir konuşma yaptı. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin ettiği ve emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin verildiği Çan’daki 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları çerçevesinde İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Rıza Adıgüzel de birer konuşma yaptı. Sevim Bodur Sağlık Meslek Lisesi Salonu’ndaki 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı, ilçe genelinde düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından şehit öğretmenler ve Van depreminde şehit olan öğretmenlerle ilgili slayt gösterisi ile sona erdi.

Çan’daki Öğretmenler Günü kutlamalarına aymakam Hasan Gözen, Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Nakışyapar, siyasi parti başkanve yöneticileri, okul ve daire müdürleri, belediye ve il genel meclis üyeleri ile öğrenciler katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir