Çanakkale’de 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları

30 Ağustos 2012

30 Ağustos Zafer Bayramı Çanakkale’de çeşitli törenlerle kutlandı.

Çanakkale’de ilk tören saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çanakkale Valiliği, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşu gerçekleştirilip İstiklal Marşı okundu. Gerçekleşen törene Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve askeri mülki erkan katıldı.

Alandaki törende Demokrat Parti (DP) de Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak istedi Çelenk alana getirince Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi yetkilileri devreye girerek prosedür gereği sadece protokolün çelenginin sunulacağı belirtildi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Cumhuriyet meydanındaki törenin ardından makamında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Tuğamiral Mesut Özel ile kutlamaları kabul etti.

ÇANAKKALE’DE ZAFER COŞKUSU
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Cumhuriyet meydanında kutladı.

Sabah saatlerinde çelenk sunumu ile başlayan 30 Ağustos Zafer bayramı törenleri çeşitli törenlerle kutlanıyor. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören Vali Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan halkı selamlaması ile başladı. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle Çanakkale Garnizon Komutanlığı adına Deniz Üsteğmen Bekir Şentürk bir konuşma gerçekleştirdi. Üsteğmen Şentürk konuşmasında, “Kurtuluş savaşındaki milli mücadele bütün birliklerin eseridir. Zaferi genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle Türk milleti kazanmıştır. Kurtuluş savaşında el ele verilerek zafer uğruna ölmeye and içilmiş göz kırpmadan gerektiğinde gazi ve şehit olunmuştur. Bizans’ın yıkılışı tarihte yeni bir çağ ise 30 Ağustos tarihi de sömürgecilerinin istilalarına son veren Türk milletinin hür ve egemen yaşamını aydınlatan bir meşale niteliğindedir. Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bu günde, milletinden aldığı güç ile milletinin emrinde kendisine verilecek her türlü görevi ifaya ve gerektiğinde yeni 30 Ağustos’lar yaratmaya her zaman hazırdır. Bizlere bu günü yaşatan yüce Atatürk aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sizleri bu mutlu günde anıyor ve canını vatan millet ve Cumhuriyete atamış bir Türk ferdi olarak dost ve düşmana sesleniyor. Ordumuz Türk birliğini kudret ve kabiliyetini Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir. 30 Ağustos Zafer bayramınız kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Çanakkale Halk Eğitim Merkezi’nin hazırladığı Halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Daha sonra Lapseki Hüseyin Akif Terzioğlu öğrencisi Hasan İnan tarafından “Bir Kurtuluş Destanı” isimli şiir okundu. Törende askerler tarafından resmi geçit gerçekleştirildi. Vatandaşlar, askerlerin geçişini duygu dolu gözlerle izleyerek uzun süre alkışladı.

CHP’DEN ALTERNATİF KUTLAMA
Cumhuriyet Halk Partisi 30 Ağustos Zafer Bayramı çelenk töreninde siyasi partilere çelenk konma izni verilmemesi nedeniyle alternatif çelenk sunma töreni düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi 30 Ağustos Zafer Bayramını coşku içinde partililer ile birlikte kutladı. Cumhuriyet Meydanında resmi tören sonunda buluşan partililer Atatürk anıtına çelenk sunarak Saygı Duruşunda bulundu. CHP Milletvekilleri Ali Sarıbaş, Serdar Soydan, İl Başkanı Hamza Karagöz, Merkez İlçe Başkanı Nejat Önder ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından konulan çelengin ardından konuşan İl Başkanı Hamza Karagöz; “30 Ağustos’un Türk ulusunun hiçbir zaman zincirlere vurulmayı kabul etmediği, özgürlüğü uğruna her şeyi göze alıp özgür bir toplum, özgür bir ulus yaratma konusundaki bizim mihenk taşımızdır. Bizim geçmişimize sahip çıkmadan biz geleceğimizi kaydedemeyiz. 30 Ağustos Türk ulusu için özgürlüktür, bağımsızlıktır. Aynı zamanda yurtta barış, cihanda barış demektir. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının çizmiş olduğu bu özgürleşme ve çağdaşlaşma yolunda Cumhuriyet Halk Partisi ve onun yılmaz bekçileri var oldukça bu ülkeyi, bu Cumhuriyeti, bu özgür toplumu yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

ADD’DEN CHP’YE ÇELENK TEPKİSİ
Atatürkçü Düşünce Derneği 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi ile görüşmelerine rağmen alternatif törende kendilerini görmezden gelmelerine tepki gösterdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necmi Akyalçın kendilerinin hiçbir zaman reklama ihtiyaçlarını olmadığını reklama ihtiyacı olanların ADD’yi yok sayamayacağını söyledi. Cumhuriyet Meydanında alternatif çelenk sunum töreni gerçekleştiren Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri Cumhuriyet Halk Partisinden ayrı bir şekilde çelenk sunma töreni yaptı. Burada konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necmi Akyalçın ADD’yi CHP’ni yok saydığını belirterek, ” Bizim reklam yada siyasetle işimiz yok. Biz Atatürk ilke ve öngörülerinin takipçisi, o yoldan giden Atatürkçüler ve Kemalistleriz. 30 Ağustos emperyalizme karşı verilmiş bir savaştır. Bu savaşı emperyalizme karşı vermiş olan kadronun bugün temsilcileriyiz burada. Çünkü emperyalizmin temsilcilerinin bugün gönlü olsun diye bu bayramlar iptal ediliyor veya bir bahane ile sulandırılmaya çalışılıyor” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir