Çanakkale’de 5 Nisan Avukatlar Günü Etkinlikleri

05 Nisan 2013

Avukatlar Günü 2013 yılı etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu yapıldı.

Çelenk sunumuna Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal ile Baroya kayıtlı çok sayıda Avukat katıldı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

5 Nisan Avukatlar Gününü, ülke genelinde, savunma hakkının gasp edildiği, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın saldırıya uğradığı, avukatın görmezden gelindiği, zorlaşan ve itibarsızlaştırılmaya çalışılan bir mesleğin mensupları olarak buruk duygularla kutluyoruz.

“Dünya Tarihi Hukukçuları Etkisizleştirenlerin Zulümleriyle Doludur”
Onurlu fakat zorlu, güçlünün değil haklının kazanması için çabalayan biz avukatlar, tarih boyunca insanlığı olumlu etkileme yönünde, insani değerlerin korunması ve yüceltilmesi adına istikrarlı çaba veren bir mesleğin mensuplarıyız. Buna rağmen bugüne kadar geçirdiğimiz süreçte hukuku içselleştirilemeyen toplumlar ve yönetimler tarafından sevilmeyen ve sindirilmeye çalışılan bir kesim olduk. Bir gün herkese lazım olacak hukukun demokratik, adil ve meşru olması için avukatlar sindirilmemelidir. Dünya tarihi, hukukçuları etkisizleştirenlerin yaptıkları zulümlerle doludur.

“Avukatlar, Demokrasinin Teminatıdır”
Bu özel gün sebebiyle belirtmeliyiz ki adaletin tesisinde iddia, savunma ve hüküm üçlüsünün en önemli parçalarından ve görmezden gelinemez güçlerinden biri avukatlardır. İnsanların savunma haklarına katkı sunan biz avukatlar bir yandan da demokrasiye de katkı sunmaktayız. Fakat antidemokratik uygulamalarla karşı karşıya kalanlarda bizleriz.

Bugün vesilesiyle yüksek sesle haykırarak diyoruz ki hukuk devleti olmanın göstergelerinden biri avukatın durumudur. Avukatı, nereden gelirse gelsin baskıya, boyun eğmeye, şiddete muhatap eden toplumların modern toplumlar, devletlerin ise hukuk devleti kimliğinden bahsedilemez. Kaldı ki adaleti mülkün, yani devletin temeli sayan ve adaleti yüce bilen her birey ve devlet, adalet aramanın en önemli parçası olan avukatlara her daim destek olmalıdır. Adaletin ve hukukun üstünlüğü ancak bu durumda mümkündür. Bu durum üzülerek belirtilmeliyim ki hasretini çektiğimizi bir manzaradır.

“Avukat Yoksa Hukuksuzluk, Hukuk Yoksa Huzursuzluk”
5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle belirtmeliyiz ki, avukatın olmadığı bir düzende hukuksuzluk, hukukun olmadığı bir devlette huzursuzluk vardır. Vatandaşın devlete güven duymasının, vatandaş-devlet ilişkilerinin çağdaş bir düzlemde yürütülmesinin temelinde avukata verilen önem vardır. İnsanlık onurunun korunması için en önemli çaba avukatlardan gelir.

Cumhuriyetin kazandırdığı modern hukuk sistemi, Türkiye’nin çağdaş bir hukuk devleti olarak uygar ülkeler seviyesine erişmesine katkı sunmuştur. Bu katkıda hiç şüphesiz büyük önder ve ülkemizin modern hukukunun mimarı Mustafa Kemal Atatürk özel bir yer teşkil etmektedir. Onun gösterdiği hedefte Cumhuriyetimizin; demokrasi, hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, laiklik ve çağdaşlık temelinde ilerlemesi için üzerimize düşen görevleri yapmayı avukatlar olarak sürdüreceğiz.

“Türkiye’de Son Saldırı Çanakkale’de Oldu”
Avukata saldırı bir alışkanlık haline gelemez, getirilemez, getirtmeyeceğiz. Maalesef son 10 yılda 300 avukatın saldırıya uğradığı bir ülkede yaşıyoruz. Son saldırı ne acı ki Çanakkale’de, Baromuza bağlı bir meslektaşımız tarafından yaşanmıştır. Ayvacık ilçemizde görev yapan meslektaşımız Av. Yıldırım ÖNEY, 1 Nisan 2013 tarihinde bürosunda saldırıya uğramıştır. Bu durumu esefle kınıyor, konunun takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz. Buna benzer olayların bir daha yaşanmaması dileğiyle, meslektaşımıza, yakınlarına ve yargı çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

“Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat”
Mesleğimiz için özel bir gün olan bugün öncelikle vefat etmiş meslektaşlarımızı rahmetle anıyor, Çanakkale Barosuna bağlı olarak görev yapan avukatlar olmak üzere ülkemiz genelinde tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü”Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat” diyerek kutluyor, herkese saygılarımızı sunuyorum.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNDE PLAKET TÖRENİ
Avukatlar haftası 2013 yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından Ankara’da düzenlenen “Meslekte 40, 50, 60. Yılını Dolduran Avukatlar Plaket Töreni” yapıldı.
Plaket törenine Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, TBB delegesi Av. Tülay Ömercioğlu, 40 yılını doldurmuş avukatlar ile baroya kayıtlı avukatlar katıldı.
Baro başkanı Av. Bülent Şarlan plaketlerini alan meslektaşlarına hukuka, adalete ve yargıya olan 40 yıllık değerli katkıları sebebiyle, şükranlarını sundu.
40 yılını doldurmuş Çanakkale Barosuna kayıtlı avukatların isimleri şöyle; Av. Belkıs Seçil Biricik, Av. Reyhan Genç, Av. Abdullah Özhan Erol, Av. Fatma Erşan Nazilli, Av. Adnan Erdemol, Av. Mustafa Adnan Ural, Av. Cavit Gökkaya, Av. Cengiz Tuğral, Av. Emin Ercüment Ertürk, Av. Bilge Tuğral, Av. Halil Cenap Apaydın, Av. İbrahim Sönmez.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir