Çanakkale’de 7 Ayda 17 Yangında 35 Hektar Ormanlık Alan Yandı

09 Ağustos 2011

Orman yangınları konusunda en hassas bölgelerin başında yer alan Çanakkale’de 2011 yılının 7 aylık döneminde toplam 17 yangında 35 hektarlık alanın yandığı öğrenildi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda ekiplerin sezon boyunca 24 saat görev başında olduğunu belirterek, “Çanakkale orman yangınları konusunda çok hassas bir yer. Bu sebeple ekiplerimiz olabilecek bir yangına karşı 24 saat görev başında bekliyorlar. 2011 yılının 7 aylık döneminde ilimiz genelinde 17 orman yangınında 35 hektarlık alan yandı. Bu yangınların en büyüğü Ezine ilçesine bağlı Karadağ köyü yakınlarında çıkan yangındı. Bu yangında 15 hektarlık bir alan yandı. Bunun dışında Biga ilçesine bağlı Karapürçek köyünde 5, Gelibolu ilçesine bağlı Karainebeyli köyünde de 5 hektar orman alanı yandı” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri 2011 yılında orman yangınlarına müdahale konusunda 8 dozer, 40 arazöz, 12 tonluk 14 su ikmal aracı, 15 ilk müdahale aracı, 1’i keşif olmak üzere 5 söndürme uçağı ve 1 söndürme helikopteri ile hizmet verdiklerini de belirterek, “Çanakkale ili genelinde 40 yangın kulesindeki nöbetçilerimiz gördükleri en ufak bir dumanı dahi ihbar ederek yangınlara anında müdahale etme imkanını sağlıyorlar. Ayrıca 3 kulemizde ise kameralı gözetleme sistemimiz bulunuyor. Buradaki görüntüleri de merkezimizde anında takip ederek o bölgedeki durumu görebiliyoruz. 430 yangın söndürme işçimizle orman yangınlara müdahalede hazır şekilde bekliyoruz. Buradan özellikle vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz. Özellikle son günlerde hava sıcaklıklarının artması ve şiddetli rüzgar sebebiyle çok dikkatli olunması gerekiyor. Vatandaşlarımızın rüzgarlı günlerde ormanlık alanda ateş yakmamasını ve gördükleri en küçük dumanı dahi anında ücretsiz olan 177 numaralı orman yangın ihbar telefonuna bildirilmelerini istiyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir